חדשות

טיפול בריטלין מפחית פציעות בילדים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (Pediatrics)

23/12/2014

 

בילדים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD או Attention-Deficit Hyperactivity Disorder) הנוטלים טיפול ב- Methylphenidate שכיחות נמוכה יותר של פניה לחדרי מיון בשל חבלות, כך עולה מתוצאות מחקר, שפורסמו בכתב העת Pediatrics.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים מצאו כי בחולים עם ADHD נטיה מוגברת לחבלות ופציעות, עם צורך בפניה לחדרי מיון.ממחקרים אלו עלה עוד כי אימפולסיביות וריכוז ירוד בחלק מהחולים עם ADHD תרמו להיארעות הגבוהה של פציעות.

 

המחקר הנוכחי התבסס על נתונים אודות למעלה מ-17,000 חולים בגילאי 6-19 שנים, שטופלו ב- Methylphenidate (ריטלין) בין השנים 2001-2013 בהונג קונג. כ-5,000 מהילדים הללו פנו לחדרי מיון לפחות פעם אחת במהלך תקופת המחקר. בממוצע, הסיכוי לפניה לחדרי המיון עקב פציעה במהלך הטיפול התרופתי היה נמוך ב-9% בהשוואה לסיכוי שתועד בתקופות בהן לא נטלו את הטיפול התרופתי.

 

ההשפעה של הטיפול התרופתי הייתה גדולה יותר בקרב בני נוער מעל גיל 16 שנים, בהשוואה לילדים קטנים יותר.

 

מומחים בתחום טוענים כי תרופות אלו מצויות בשימוש נרחב ולעיתים קרובות בשימוש מופרז. להערכתם לא מדובר במילה האחרונה בנושא ויש להתחיל בטיפול זה רק לאחר הערכה זהירה של המטופלים, אישור האבחנה ועדות ברורה לליקוי בתפקוד בעקבות האבחנה, תוך התייחסות לשיקולי סיכונים ותועלת של הטיפול.

 

Pediatrics 2014

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני