חדשות

התועלת של פעילות אירובית בחולים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (Med Sci Sports Exerc)

14/01/2015

 

ממצאים חדשים מעידים כי פעילות גופנית אירובית מגדילה את התועלת של טיפול ב-Methylphenidate בחולים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD או Attention-Deficit Hyperactivity Disorder).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי השערתם הייתה כי פעילות אירובית עשויה לשמש כטיפול נלווה יעיל לשיפור התועלת של טיפול תרופתי בחולי ADHD.

 

מדגם המחקר כלל 35 מתבגרים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות, שחולקו באקראי לאחת משתי קבוצות: טיפול ב-Methylphenidate עם שישה שבועות פעילות גופנית או טיפול תרופתי ב-Methylphenidate עם שישה שבועות הדרכה. בתחילת המחקר ולאחר שישה שבועות טיפול, תסמיני ADHD, תפקוד קוגניטיבי ופעילות מוחית נבחנו על-פי מדד Dupaul Attention Deficit in Hyperactivity Disorder Rating Scale – Korean Version (K-ARS), מבחן WCST (Wisconsin Card Sorting Test) ובדיקת הדמיה בתהודה מגנטית, בהתאמה.

 

מדד K-ARS וטעויות פרסרברציה בקבוצת ההתערבות פחתו, בהשוואה לאלו בקבוצת הטיפול ב-ADHD עם הדרכה. לאחר שישה שבועות טיפול, ממוצע ערך ביתא באונה פרונטאלית ימנית בקבוצת ההתערבות עלה בהשוואה לממוצע בקבוצת הביקורת. ממוצע ערך ביתא באונה הטמפוראלית הימנית בקבוצת ההתערבות ירד. עם זאת, ממוצע ערך ביתא באונה הטמפוראלית הימנית בקבוצת הביקורת לא השתנה. השינוי בפעילות בקורטקס הפרה-פרונטאלי הימני בכל המתבגרים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות עמד בקורלציה שלילית עם השינוי במדדי K-RAS ושגיאות פרסברציה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מהנתונים עולה כי פעילות אירובית מגדילה את התועלת של Methylphenidate על תסמינים קליניים, שגיאות פרסרברציה ופעילות מוחית בקורטקס הפרונטאלי הימני ובקורטקס הטמפוראלי בתגובה למבחן WSCT.

 

Med Sci Sports Exerc. 2015;47(1):33-39

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני