חדשות

מוטאציה גנטית מעלה את הסיכון ל-ADHD פרסיסטנטי (מתוך כנס ה-EPA)

23/03/2016

 

הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות פרסיסטנטית בילדים ומתבגרים נפוצה יותר בנוכחות מוטאציה גנטית, המקודדת לתת-יחידה באחד הקולטנים במוח, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מאיטליה, שהוצגו במהלך הכנס ה-24 מטעם EPA (European Psychiatry Association).

 

מדגם המחקר כלל 290 ילדים עם ADHD ו-151 אחים ואחיות מ-290 משפחות גרעיניות באיטליה, שלקחו חלק במחקר האורכי. גיל הילדים הממוצע עמד על 10.11 שנים, 75.7% היו בנים.

 

המחקר כלל שלושה שלבים, הראשון כלל הערכה קלינית בסיסית, לאחריו הערכה חוזרת של המאפיינים הקליניים, התנהגותיים וסוציו-דמוגרפיים לאחר חמש שנים. בסיום, המשתתפים השלימו הערכה מורפולוגית ובדיקת Functional MRI, בדיקות נוירו-פסיכולוגיות ובדיקות גנטיות.

 

בדיקות גנטיות העלו כי הפולימורפיזם rs5796555 בגן Grin2b נקשר בקשר מובהק עם בעיות קשב, הן בתחילת המחקר והן לאחר חמש שנים. בנוסף, הפולימורפיזם נקשר בקשר מובהק עם בעיות מופנמות במהלך המעקב.

 

ב-16% מהילדים תועדה דרגה גבוהה של תסמינים בשתי נקודות הזמן; ב-50% תועדו תסמינים בדרגה נמוכה, ב-8% התסמינים עברו מדרגה נמוכה לגבוהה וב-27% התסמינים עברו מדרגה גבוהה לנמוכה.

 

הפולימורפיזם נקשר עם רמות גבוהות של תסמינים בעיתיים בשתי נקודות הזמן. לא זוהתה אינטראקציה משמעותית בין הפולימורפיזם ובין גורמים סביבתיים.

 

בדיקת MRI בוצעה ב-60 משתתפים (גיל ממוצע של 16.14 שנים) והדגימה קשר בין פולימורפיזם זה ובין ירידה בנפח סינגולייט קדמי, ממצא שבעבר נקשר עם ADHD ועם מדדי תסמינים חמורים.

 

מתוך כנס ה-EPA (European Psychiatric Association)

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני