חדשות

השוואת התוצאות התפקודיות של Lisdexamfetamine Dimesylate ו-Atomoxetine בילדים ומתבגרים עם ADHD (מתוך Eur Child Adolesc Psychiatry)

18/07/2016

 

במאמר שפורסם בכתב העת European Child & Adolescent Psychiatry מדווחים חוקרים על ממצאי מחקר חדש מהם עולה כי הן Lisdexamfetamine Dimesylate (LDX) והן Atomoxetine (ATX) הפחיתו מוגבלות תפקודית בילדים ומתבגרים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD או Attention-Deficit / Hyperactivity Disorder); הטיפול ב-LDX היה יעיל יותר באופן מובהק סטטיסטית מהטיפול ב-ATX בשניים מבין ששה תחומים ובסיכום הכולל.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ADHD מלווה בליקוי תפקודי במספר תחומי בחיי החולים. מטרה משנית של המחקר האקראי הנוכחי הייתה להשוות את ההשפעות של LDX ו-ATX על הליקוי הקוגניטיבי בילדים ומתבגרים עם ADHD. המשתתפים היו ילדים בגילאי 6-17 שנים עם מדד ADHD Rating Scale IV של 28 נקודות ומעלה ותגובה לא-הולמת לטיפול ב-Methylphenidate. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול יומי ב-LDX או ATX למשך תשעה שבועות.

 

ההורים או האפוטרופסים השלימו את מדד WFIRS-O (Weiss Functional Impairment Rating Scale-Parent Report) בתחילת המחקר ולאחר תשעה שבועות או במקרה של סיום מוקדם.

 

מבין 267 החולים שחולקו באקראי, 200 השלימו את המחקר (99 מטופלים ב-LDX ו-101 מטופלים ב-ATX). בתחילת המחקר, מדד WFIRS-P הממוצע הכולל בקבוצת הטיפול ב-LDX עמד על 0.95 ובקבוצת ATX עמד על 0.91. המדדים בכל תחומי WFIRS-P השתפרו מתחילת המחקר עד לנקודת הסיום בשתי הקבוצות, עם שינוי בממוצע ריבועים פחותים של 0.35- במדד הכולל עם LDX, 0.27- עם ATX.

 

ההבדל בין LDX ו-ATX היה מובהק סטטיסטית בתחומי למידה ובית ספר (גודל השפעה של LDX לעומת ATX של 0.43) ופעילות חברתית (גודל השפעה של 0.34) וכן בסיכום הכולל (גודל השפעה של 0.27).

 

Eur Child Adolesc Psychiatry. 2016 Feb;25(2):141-9

 

לידיעה ב-PubMed

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני