חדשות

מה בין היענות לדיאטה ים תיכונית ובין הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות? (Pediatrics)

11/02/2017

 

ממחקר חתך חדש, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Pediatrics, עולה סיכון מוגבר להפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD או Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder) בקרב ילדים ומתבגרים בעלי היענות נמוכה יותר לדיאטה ים תיכונית, בהשוואה לאלו בהם ההיענות גבוהה לדיאטה זו.

 

מדגם המחקר כלל 120 ילדים ומתבגרים (60 עם אבחנה חדשה של ADHD ו-60 ביקורות). אנרגיה, הרגלי תזונה, היענות לדיאטה ים תיכונית ורקע משפחתי נבחנו גם כן. ניתוח סטטיסטי שימש לקביעת הקשר בין היענות לדיאטה ים תיכונית ובין הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות.

 

מהתוצאות עולה קשר בין היענות נמוכה לדיאטה ים תיכונית ובין אבחנת הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (יחס סיכויים של 7.07; סיכון יחסי של 2.80). שני אלו נותרו מובהקים סטטיסטית לאחר תקנון לערפלנים אפשריים. צריכת פירות, ירקות, פסטה ואורז בתדירות נמוכה יותר וויתור על ארוחת בוקר או אכילה במסעדות מזון-מהיר בתדירות גבוהה יותר לוו בסיכון מוגבר להפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות. צריכה גבוהה של סוכר, סוכריות ומשקאות קלים וצריכה מעטה של דגים שמנים נקשרו גם כן עם שכיחות מוגברת של אבחנת ADHD.

 

החוקרים מסמכים וכותבים כי למרות שהמחקר הנוכחי אינו יכול לבסס סיבתיות, עולה השאלה אם היענות נמוכה לדיאטה ים תיכונית משחקת תפקיד בהתפתחות הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות.

 

Pediatrics. Published online January 30, 2017

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני