חדשות

תוצאות מבטיחות לגירוי עצב טריגמינאלי לטיפול ב-ADHD בילדים (מתוך הכנס השנתי ה-66 מטעם ה-AACAP)

23/10/2019

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי ה-66 מטעם ה-American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, עולה כי גירוי עצב טריגמינאלי (Trigeminal Nerve Stimulation) הינה גישה בטוחה ויעילה להקלה על תסמיני ADHD (Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder) בילדים.

 

במסגרת המחקר נכללו 62 ילדים בגילאי 8-12 שנים, עם אבחנה של ADHD, אשר חולקו באקראי לטיפול בן ארבעה שבועות של TNS פעיל או דמה. כל הילדים השלימו הערכות שבועיות על-בסיס מדד ADHD-RS (ADHD Rating Scale) ו-CGI (Child Global Impression). בדיקות EEG במנוחה הושלמו בתחילת המחקר ולאחר ארבעה שבועות.

 

תוצאות המחקר היו מבטיחות, כאשר החוקרים מצאו כי הטיפול הפעיל הוביל להשפעה דומה לזו של טיפול בתרופות לא-סטימולנטיות. מעניין כי הם זיהו ירידה מקבילה בתסמינים הן בקבוצת הטיפול הפעיל והן בקבוצת טיפול דמה במהלך השבוע הראשון. עם זאת, לאחר מכן תועדה הפרדה בתסמינים: בעוד שבקבוצת טיפול-דמה לא חל עוד שינוי, בקבוצת הטיפול הפעיל למעשה נרשם שיפור נוסף לאורך ארבעת שבועות המחקר וכאמור, בתום השבוע הרביעי, גודל ההשפעה היה דומה לזה של טיפול תרופתי כנגד ADHD.

 

בשבוע החמישי למחקר, לאחר סיום הטיפול הפעיל, תועדה הידרדרות מקבילה בתסמינים בשתי הקבוצות. עם זאת, גם בנקודת זמן זו תועדה השפעה חיובית על ADHD בקבוצת הטיפול הפעיל. הממצאים בבדיקת EEG תאמו לממצאים הקליניים שזיהו החוקרים במהלך המחקר.

 

לא תועדו אירועים חריגים משמעותיים במהלך המחקר.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע את התגובה לטיפול לאורך זמן וכן את ההשפעה האפשרית של TNS על התפתחות המוח.

 

מתוך הכנס השנתי ה-66 מטעם ה-AACAP

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני