חדשות

עדויות נוספות קושרות בין פראצטמול ובין אוטיזם ו-ADHD (מתוך JAMA Psychiatry)

02/11/2019

 

שימוש בפראצטמול (אצטאמינופן) במהלך ההיריון נקשר שוב עם סיכון מוגבר להפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD או Attention Deficit-Hyperactivity Disorder) והפרעות מהספקטרום של אוטיזם במחקר עוקבה פרוספקטיבי, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת JAMA Psychiatry.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים העלו חשש מפני שימוש אימהי בפראצטמול במהלך היריון ובין סיכון מוגבר ל-ADHD והפרעות מהספקטרום של אוטיזם; עם זאת, מרבית המחקרים התבססו על דיווחים עצמיים של האם בלבד. כעת ביקשו החוקרים לבחון באופן פרוספקטיבי את הקשר בין רמות שלושה מטבוליטים של פראצטמול (Unchanged Acetaminophen, Acetaminophen Glucoronide ו-3-N-Acetyl-L-Cystein-S-yl-Acetaminopen) בדם טבורי ובין אבחנות ADHD והפרעות מהספקטרום של אוטיזם.

 

מחקר העוקבה כלל 966 זוגות אם-ילד ממדגם Boston Birth Cohort. מבין 966 הילדים (גיל ממוצע של 9.8 שנים, 55% בנים), המדגם הסופי כלל 257 ילדים (25.8%) עם ADHD בלבד, 66 ילדים (6.6%) עם הפרעות מהספקטרום של אוטיזם בלבד, 42 ילדים (4.2%) עם ADHD וגם הפרעות מהספקטרום של אוטיזם ו-304 ילדים (30.5%) עם הפרעות התפתחות אחרות.

 

החוקרים מדווחים כי רמות Unchanged Acetaminophen היו מדידות בכל דגימות דם טבורי. בהשוואה לאלו בשליש הראשון, החוקרים זיהו קשר בין רמות בשליש האמצעי או העליון ובין סיכוי גבוה יותר לאבחנת ADHD (יחס סיכויים של 2.26 בהשוואה לשליש השני ושל 2.86 בהשוואה לשליש השלישי) והפרעות מהספקטרום של אוטיזם (יחס סיכויים של 2.14 בהשוואה לשליש השני ושל 3.62 בהשוואה לשליש השלישי).

 

מניתוח הנתונים לפי תתי-קבוצות עלו קשרים עקביים בין עומס פראצטמול ובין ADHD והפרעות מהספקטרום של אוטיזם לאחר שנלקחו בחשבון מגוון ערפלנים אפשריים, כולל התוויה אימהית, שימוש בחומרים אסורים, לידה מוקדמת וגיל ומין הילד.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי סמנים בדם טבורי לחשיפה של ילד לפראצטמול במהלך ההיריון נקשרה עם סיכון מוגבר משמעותית ותלוי מינון לאבחנת ADHD והפרעות מהספקטרום של אוטיזם בילדות. הממצאים תומכים במחקרים קודמים שקשרו בין חשיפה במהלך ההיריון לפראצטמול ובין הסיכון להפרעות התפתחותיות בילדים.

 

JAMA Psychiatry 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני