חדשות

טיפול תרופתי כנגד ADHD עשוי לשפר שיעורי היענות לטיפול כנגד התמכרות (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAAP)

17/12/2020

 

שימוש זהיר בסטימולנטים עשוי לסייע לחולים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (Attention-Deficit and Hyperactivity Disorder) עם הפרעת שימוש בחומרים להמשיך בתכנית לטיפול בהתמכרות, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Addiction Psychiatry.

 

במטרה לבחון את הקשר בין טיפול תרופתי כנגד ADHD ובין שיעורי הקפדה על תכנית לטיפול בהפרעות התמכרות, החוקרים בחנו את הנתונים מרשומות רפואיות ממוחשבות ב-Mass General לאורך 5.5 שנים, בין יולי 2014 ועד ינואר 2020.

 

הנתונים כללו מידע אודות 2,163 חולים (63% גברים, גיל ממוצע של 44 שנים) שאושפזו למרפאת התמכרות. מבין אלו, 203 חולים אובחנו עם ADHD (9.4%), כולל 171 אשר קיבלו טיפול תרופתי כנגד ADHD.

 

מבין כלל המשתתפים במחקר, הגיל הממוצע של חולים עם אבחנה של ADHD היה צעיר יותר, בהשוואה לחולים ללא ADHD (גיל ממוצע של 38 לעומת 45 שנים, בהתאמה), כאשר שימוש בקוקאין היה נפוץ יותר באלו עם הפרעת הקשב (31% לעומת 12%).

 

מהנתונים עלה כי טיפול בסטימולנטים במהלך 90 הימים הראשונים לטיפול בהפרעת ההתמכרות לווה בשיפור שיעורי הקפדה על התכנית לטיפול בהתמכרות. לאחר תקנון למספר משתנים, רק טיפול תרופתי כנגד ADHD נקשר באופן מובהק סטטיסטית עם הקפדה על תכנית הטיפול (יחס סיכון של 0.59, רווח בר-סמך 95% של 0.4-0.9, p=0.008). טיפול תרופתי כנגד ADHD היה המשתנה היחיד בניתוח רב-משתני אשר ניבא הקפדה ארוכת-טווח על הטיפול.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAAP

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני