חדשות

הערכת הסיכון למחלות לב וכלי דם בקרב שמנים המקפידים על פעילות גופנית (European Journal of Preventive Cardiology)

02/02/2021

 

פעילות גופנית הפחיתה את ההשפעה של מדד מסת גוף על גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם, אך הסיכון למחלות לב וכלי דם נותר מוגבר בחולים אלו שזכו לכינוי "שמנים אך בכושר גופני טוב" (Fat but Fit), כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת European Journal of Preventive Medicine.

 

החוקרים מסבירים כי יש עדויות לפיהן כושר גופני עשוי להפחית את ההשפעות של עודף-משקל על הסיכון למחלות לב וכלי דם. במטרה להבין טוב יותר את הנושא, הם השלימו מחקר תצפיתי להערכת הקשר בין קטגוריות מדד מסת גוף שונות ורמות פעילות גופנית, בהתאמה, ובין שיעורי הימצאות גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם.

 

החוקרים זיהו 527,662 מבוגרים בגילאי 18-64 שנים אשר השלימו בדיקות גופניות שנתיות כחלק מהכיסוי הביטוחי שברשותם. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 42 שנים, 32% היו נשים ומדד מסת הגוף הממוצע עמד על 26.2 ק"ג למטר בריבוע.

 

המשתתפים סווגו כבעלי משקל תקין (42%), עודף משקל (41%) או השמנה (18%) ורמת הפעילות הגופנית סווגה בין חוסר פעילות גופנית (64%), לפעילות גופנית לא-מספקת (12%), עד פעילות גופנית סדירה (24%). בנוסף, 30% אובחנו עם היפרכולסטרולמיה, 15% עם יתר לחץ דם ו-3% אובחנו עם סוכרת.

 

מהנתונים עולה כי בהשוואה לאלו שלא היו פעילים גופנית, פעילות גופנית סדירה או פעילות לא-מספקת הפחיתו את גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם בכל אחת מקטגוריות מדד מסת הגוף. עם זאת, פעילות גופנית סדירה או לא-מספקת לא פיצתה על ההשלכות השליליות של עודף-משקל/השמנת-יתר, כאשר באלו בעלי עודף-משקל או השמנת-יתר תועד סיכון גבוה יותר למחלות לב וכלי דם, בהשוואה לאלו במשקל תקין, ללא תלות ברמת הפעילות הגופנית.

 

בהשוואה לגברים פעילים ובעלי משקל גוף תקין, יחס הסיכויים ליתר לחץ דם בקרב גברים פעילים ובעלי עודף-משקל וגברים פעילים עם השמנה עמד על 1.98 ו-4.93, בהתאמה; יחסי הסיכויים להיפרכולסטרולמיה עמדו על 1.61 ו-2.03, בהתאמה, ויחסי הסיכויים לסוכרת עמדו על 1.33 ו-3.62, בהתאמה.  המגמות היו דומות בקרב נשים.

 

למרות שישנה חשיבות רבה להגברת פעילות גופנית לשיפור הבריאות הגופנית, ירידה במשקל בפני עצמה הינה יעד חשוב להפחתת הסיכון למחלות לב וכלי דם בקרב אלו בעלי עודף-משקל או השמנת-יתר.

 

European Journal of Preventive Cardiology 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני