חדשות

פלובוקסמין לטיפול בוירוס הקורונה

05/02/2021

מחקר חדש שפורסם ב-Open Forum Infectious Diseases, הראה השפעה חיובית של התרופה נוגדת הדיכאון - פלובוקסמין, על התפתחות סימפטומים קשים ואשפוז בקרב חולי קורונה.

ניסוי לא אקראי זה שבדק עובדי מסלול מרוצים בקליפורניה, הראה שפלובוקסמין יכולה למנוע התפתחות של סימפטומים קשים וכן אשפוז בקרב חולי קורונה. פלובוקסמין היא תרופה ממשפחת ה-SSRI שלרוב ניתנת למטופלים עם הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית ונמצאת בשוק מעל עשור.

"הבחנו שכלל המטופלים שקיבלו פלובוקסמין, לא סבלו מסימפטומים קשים שהשפיעו על הריאות והמצב הנשימתי שלהם", אמרה ד"ר קיילין מאטאר לרשת KNBC שבלוס אנג'לס. מאטאר הינה חוקרת מחלות זיהומיות באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, אשר סייעה בהובלת הניסוי.

200 מעובדי מסלול המרוצים "גולדן גייט" שבברקלי, קליפורניה, נמצאו חיוביים לקורונה בנובמבר האחרון. ד"ר דייויד ספטל, המשמש כרופא ב"גולדן גייט", הציע לתת פלובוקסמין ל-113 מהם, לאחר שראה שניסוי אחר בחולי קורונה הראה שלפלובוקסמין יש השפעה מגנה מפני התפתחות של מחלה קשה של וירוס קורונה.

על פי המחקר, 65 מהעובדים שנטלו פלובוקסמין במשך שבועיים, לא היו צריכים להתאשפז, לא סבלו מסימפטומים קשים, והרגישו טוב יותר לאחר שבועיים. לעומת זאת, מתוך 48 העובדים שסירבו ליטול את התרופה - 6 נדרשו לאשפוז, 2 הועברו ליחידה לטיפול נמרץ ואחד נפטר. העובדים בניסוי שנדבקו בקורונה היו בעיקרם זכרים וממוצא לטיני ול-30% מהם היו בעיות רפואיות כרוניות כמו סוכרת ויתר לחץ דם.

המחקר ציין לסיכום כי "באופן כללי, שימוש בפלובוקסמין כטיפול מוקדם לקורונה לצורך מניעת הידרדרות הדורשת אשפוז וסימפטומים הנמשכים מעל שבועיים, נראה מבטיח".

החוקרים הדגישו שהממצאים שלהם נובעים מ"מחקר עם ראיות מהעולם האמיתי" שהיה נחוץ עקב מגפת הקורונה. על כן, הם ציינו שהמחקר דורש אימות באמצעות ניסוי אקראי ומבוקר. ניסוי שכזה נערך בימים אלו בהובלת אוניברסיטת וושינגטון ומוסדות נוספים.

לכתבה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני