חדשות

טיפול בהיפנוזה עשוי להפחית שימוש באופיואידים לאחר-ניתוח (מתוך כנס ה-AAPM)

03/05/2021

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Pain Medicine עולה כי טיפול בהיפנוזה עשוי לשמש כאמצעי יעיל להפחתת השימוש באופיואידים להקלה על כאב לאחר-ניתוח.

 

המחקר נערך בסטנפורד בין אוקטובר 2017 ועד דצמבר 2019 וכלל 64 חולים שעברו ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הברך, אשר חולקו באקראי לטיפול היפנוזה (31 חולים) או לקבוצת ביקורת (33 חולים).

 

משתתפים בקבוצת טיפול בהיפנוזה השלימו מפגש היפנוזה בן 10 דקות בין שבוע ועד יממה לפני הניתוח וכן הייתה להם גישה להקלטה של המפגש כך שהם היו יכולים להתקשר בכל רגע ולשמוע את המפגש בכל עת, כאשר בסוף ההאזנה הם השאירו את פרטי תאריך הלידה ושמם, כך החוקרים עקבו אחר תדירות ההאזנה להקלטה.

 

מהנתונים עלה כי חלה ירידה של 24% בהיקף השימוש באופיואידים לאחר-ניתוח בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הביקורת. השימוש הממוצע באופיואידים לאחר-ניתוח עמד על מינון מקביל ל-2.9 מ"ג מורפין בשעה בקבוצת ההתערבות, בהשוואה ל-3.8 מ"ג מורפין בשעה בקבוצת הביקורת (P=0.2007).

 

בנוסף, כאשר החוקרים התמקדו במשתתפים במחקר אשר נטלו אופיואידים טרם הניתוח, הם מצאו כי באלו בקבוצת ההיפנוזה (9 חולים) נרשמה ירידה של 55% בהיקף השימוש באופיואידים לאחר-ניתוח, בהשוואה לאלו בקבוצת הביקורת (8 חולים). היקף השימוש באופיואידים לאחר-ניתוח עמד על 3.4 מ"ג מורפין בשעה לעומת 7.5 מ"ג מורפין בשעה, בהתאמה (p=0.0082).

 

שביעות הרצון עם היפנוזה הייתה גבוהה, כאשר 72% מהמשתתפים בזרוע ההתערבות דיווחו על הקלה הכאב ו-93% דיווחו כי יבחרו בטיפול זה שובע בעתיד.

 

החוקרים מקווים כי ההתערבות תזכה לתשומת לב מצד מנתחים ורופאים פנימאים ומרדימים ככלי חשוב להפחתת השימוש באופיואידים בחולים לאחר-ניתוח.

 

מתוך כנס ה-AAPM

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני