חדשות

השפעת עישון חד-פעמי של סיגריה אלקטרונית נטולת ניקוטין על כלי הדם (American Journal of Physiology-Heart and Circulatory Physiology)

31/05/2021

באדיבות האגודה למלחמה בסרטן

ידוע כי לעישון סיגריות רגילות השפעה מזיקה על מערכת הדם. חוקרים מאוניברסיטה פנסילבניה בארה"ב ביקשו לבדוק מה ההשפעה של עישון סיגריות אלקטרוניות נטולות ניקוטין על כלי הדם.

לשם כך נבחנו מרקרים (סמנים בדם) של עקה חמצונית (מצב הגורם נזק למבנה ותפקוד התאים, עקב מחסור בחמצן) ושל תהליכים דלקתיים בכלי הדם, וכן קצב זרימת הדם בעורק הירך, בגולגולת, ובאבי העורקים, של 31 נבדקים, מתוכם 14 נשים ו-17 גברים, בגילים 33-19, ללא מחלות רקע,  ובעלי משקל תקין, שלא עישנו מעולם.

הנבדקים התבקשו לעשן סיגריה אלקטרונית נטולת ניקוטין, באופן שיהיה שווה ערך לזמן הממוצע ולמספר השאיפות הנדרשים לעישון סיגריה רגילה אחת. נלקחו מהם שתי דגימות דם: לפני העישון ושעה עד שעה וחצי אחריו. כמו כן, הנבדקים עברו סריקת MRI פעמיים, לפני ואחרי העישון.

נמצא כי לאחר העישון נצפו ערכים ירודים באופן מובהק של חמצן בדם, נצפו סמנים לתהליכים דלקתיים סביב תאי מערכת הדם, וכן ערכי זרימת דם איטיים יחסית בכלי הדם, שהיו נוקשים יותר באופן מובהק, בהשוואה לערכים שנמדדו לפני העישון. הכוונה שלאחר עישון סיג"א ללא ניקוטין נצפו ערכים ירודים של חמצן בדם

החוקרים מציינים כי תוצאות המחקר מראות כי גם אירוע בודד של עישון סיגריה אלקטרונית נטולת ניקוטין משפיע לרעה על תהליכים דלקתיים בכלי הדם ועל תפקודם.

יש בממצאים כדי להצביע על כך כי עישון סיגריות אלקטרוניות, גם אם הן נטולות ניקוטין, עלול לגרום לשינויים שליליים לטווח הארוך בתפקוד כלי הדם.

המחקר התפרסם בכתב העת American Journal of Physiology-Heart and Circulatory Physiology ב-1 בינואר 2021

למחקר המלא

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני