חדשות

יתר לחץ דם בהיריון מלווה בסיכון מוגבר לאירוע מוחי בצאצא בעתיד (מתוך כנס ה- ESC Heart and Stroke)

05/06/2021

 

חשיפה תוך-רחמית ליתר לחץ דם אימהי הינה גורם סיכון לאירוע מוחי בצאצא ארבעה עשורים מאוחר יותר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך כנס מטעם ה-European Society of Cardiology.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות למעלה מ-5.8 מיליון תינוקות שנולדו בשבדיה בין 1973 ועד 2014 ופינלנד בין 1987 עד 2014 ועקבו אחר תיעוד של מחלת לב איסכמית ואירוע מוחי עד שנת 2014. בסך הכול נולדו 218,322 תינוקות לנשים עם הפרעת יתר לחץ דם בהיריון.

 

לאורך עד 41 שנות מעקב, 2,340 צאצאים (0.04%) אובחנו עם מחלת לב איסכמית ו-5,360 (0.09%) פיתחו אירוע מוחי.

 

בקרב צאצאים שנחשפו להפרעת יתר לחץ דם של האם נרשמה עליה של 29% ו-33% בסיכון למחלת לב איסכמית ואירוע מוחי, בהתאמה, כאשר ההבדלים היו מובהקים סטטיסטית. הקשרים לא היו תלויים בלידה מוקדמת או בהפרעה בגדילת העובר.

 

הפרעת יתר לחץ דם בהיריון נותרה קשורה בקשר מובהק עם הסיכון לאירוע מוחי איסכמי, אך לא עם הסיכון למחלת לב איסכמית, בניתוח נתוני הצאצאים. מניתוח נתוני הצאצאים עלה כי גורמים סביבתיים או גנטיים משותפים הם התורם העיקרי לקשר בין הפרעות יתר לחץ דם בהיריון ובין הסיכון למחלת לב איסכמית. עם זאת, הסיכון המוגבר לאירוע מוחי נותר, עדות לאפשרות להשפעה תוך-רחמית ישירה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי הפרעות יתר לחץ דם במהלך ההיריון מלוות בסיכון מוגבר לאירועי מוחי ומחלות לב בצאצא עד גיל 41 שנים. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לאשר את הנתונים הללו ובהתאם לשקול בדיקות סקר לגורמי סיכון דוגמת השמנה, יתר לחץ דם וסוכרת בילדים לאימהות עם הפרעות יתר לחץ דם בהיריון.

 

מתוך כנס ה- ESC Heart and Stroke

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני