חדשות

טיפול ב-Cyclophosphamide לאחר-השתלת מח עצם מלווה בסיכון מוגבר לאירועים לבביים (J Am Coll Cardiol CardioOnc)

16/06/2021

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

בחולים לאחר השתלת תאי גזע המטופויאטית הסיכון להופעה מוקדמת של אירועים לבביים גדול פי שלוש באלו שקיבלו טיפול ב- Cyclophosphamide למניעת GVHD (Graft-versus-Host Disease) בהשוואה לחולים שלא קיבלו טיפול ב- Cyclophosphamide, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JACC:CardioOncology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מתן Cyclophosphamide לאחר-השתלה הינה הגישה הסטנדרטית כיום להפחתת הסיכון לתגובת GVHD לאחר השתלת תאי גזע. עם זאת, אין נתונים רבים אודות אירועים לבביים על-רקע טיפול לאחר-השתלה ב- Cyclophosphamide.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את ההיארעות והמאפיינים הקליניים של אירועים לבביים על-רקע טיפול לאחר-השתלה ב- Cyclophosphamide. החוקרים השוו את התוצאות הקליניות בחולים שקיבלו טיפול לאחר-השתלה ב- Cyclophosphamide (136 חולים) ובאלו שלא קיבלו טיפול זה (195 חולים), עם דגש על אירועים לבביים מוקדמים, אשר התפתחו במהלך 100 הימים הראשונים לאחר ההשתלה.

 

ההיארעות המצטברת של אירועים לבביים מוקדמים עמדה על 19% בקרב חולים שקיבלו טיפול ב- Cyclophosphamide לאחר-השתלה ועל 6% באלו שלא קיבלו טיפול ב- Cyclophosphamide (P<0.001). האירועים הלבביים הנפוצים לאחר טיפול ב- Cyclophosphamide כללו הפרעה בתפקוד סיסטולי של חדר שמאל (13%), בצקת ריאות חדה (7%), דלקת קרום הלב (4%), הפרעות קצב לב (3%) ותסמונת כלילית חדה (2%).

 

החוקרים לא זיהו קשר בין גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם ובין אירועים לבביים מוקדמים.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי השימוש ב- Cyclophosphamide לאחר-השתלת מח עצם לווה בסיכון גבוה כמעט פי שלוש לאירועים לבביים מוקדמים (יחס סיכון של 2.7, p=0.002). גיל מתקדם, משטר טיפול התניה עוקב וחשיפה ל-Cyclophosphamide לפני השתלת מח עצם נקשרו גם עם היארעות מוגברת של הופעה מוקדמת של אירועים לבביים.

 

לבסוף היסטוריה של אירועים לבביים לפני השתלת מח עצם ואירועים לבביים מוקדמים השפיעו לרעה על הישרדות החולים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול לאחר השתלה ב-Cyclophosphamide מלווה בהיארעות גבוהה יותר של הופעה מוקדמת של אירועים לבביים במהלך 100 הימים הראשונים לאחר השתלת מח עצם. בחולים עם אירוע לבבי לאחר ההשתלה סיכויי הישרדות נמוכים יותר.

 

ממצאי המחקר עשויים לסייע בשיפור בחירת החולים המתאימים להשתלת מח עצם עם טיפול ב-Cyclophosphamide לאחר השתלה, בעיקר בקשישים וחולים עם חשיפה קודמת ל-Cyclophosphamide.

 

J Am Coll Cardiol CardioOnc. 2021 Jun, 3 (2) 250–259

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בבית חולים בלינסון. ליצירת קשר ומידע נוסף: www.amitakirov.com

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני