חדשות

ביטוי HER2 מנבא הישרדות ללא-התקדמות עם טיפול במעכב CDK4/6 בנשים עם סרטן שד (מתוך כנס ASCO)

18/07/2021

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס שנתי מטעם ASCO (American Society of Clinical Oncology) עולה כי בנשים עם סרטן שד גרורתי, חיובי לקולטנים לאסטרוגן ושלילי ל-HER2, דרגת ביטוי נמוכה של HER2 מלווה בשיעורי הישרדות ללא-התקדמות נמוכים יותר עם טיפול במעכבי CDK4/6.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין סמנים רבים לחיזוי היעילות של מעכבי CDK4/6 בנשים עם סרטן שד מתקדם, חיובי לקולטנים לאסטרוגן ושלילי ל-HER2. מחקרים קודמים זיהו קשר דו-כיווני בין מסלולי קולטנים לאסטרוגן ו-HER2.  

 

החוקרים הגדירו ביטוי נמוך של HER2 כגידולים עם מדד אימונוהיסטוכימי של HER2 של 1+ או 2+ וביקשו לבחון אם מדובר בסמן אפשרי לחיזוי התגובה לטיפול בנשים עם סרטן שד גרורתי, חיובי לקולטנים לאסטרוגן ושלילי ל-HER2.

 

חיפוש במאגר הסרטן המוסדי הוביל לזיהוי 106 נשים עם סרטן שד גרורתי, אשר קיבלו טיפול במעכבי CDK4/6 בנוסף לטיפול ב-Letrozole או Fulvestrant, בתקופה שבין מרץ 2017 ועד יוני 2020.

 

מבין הנשים שנכללו במחקר, 84% קיבלו טיפול ב-Palbociclib והיתר טופלו ב-Ribociclib. כמחצית מהנשים (50.9%) טופלו במעכבי CDK4/6 כקו טיפול ראשון וב-77.3% מהנשים תועדה מחלה עם ביטוי נמוך של HER2.

 

לאחר תקנון לקו הטיפול, מצב קולטנים לפרוגסטרון והיקף המחלה, החוקרים מצאו קשר בין ביטוי נמוך של HER2 ובין משך הישרדות ללא-התקדמות שהיה קצר יותר משמעותית בהשוואה לנשים עם מחלה עם מדד אימונוהיסטוכימי אפסי של HER2 (8.9 חודשים לעומת 18.8 חודשים, p=0.041).

 

החוקרים מסבירים כי בנשים עם סרטן שד גרורתי, חיובי לקולטנים לאסטרוגן ושלילי ל-HER2, אשר טופלו במעכבי CDK4/6, ביטוי נמוך של HER2 לווה במשך הישרדות לא-התקדמות שהיה קצר יותר משמעותית ועשוי להוות סמן לתוצאות הטיפול בתרופות אלו.

 

 

מתוך כנס ASCO

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני