חדשות

מהו משך הטיפול המומלץ במעכבי ארומטז בנשים לאחר-מנופאוזה עם סרטן שד? (N Engl J Med)

30/07/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בנשים לאחר-מנופאוזה עם סרטן שד חיובי לקולטנים להורמונים אשר השלימו חמש שנות טיפול אנדוקריני אדג'וונטי, אין תועלת להארכת משך הטיפול ההורמונאלי בחמש שנים נוספות, בהשוואה להארכת משך הטיפול בשנתיים בלבד, זאת לצד סיכון מוגבר לשברי עצמות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בנשים לאחר-מנופאוזה עם סרטן שד חיובי לקולטנים להורמונים, המשך האופטימאלי של טיפול אדג'וונטי במעכבי ארומטז אינו ידוע.

 

החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי, בשלב 3, שכלל נשים לאחר-מנופאוזה עם סרטן שד חיובי לקולטנים להורמונים, אשר השלימו חמש שנות טיפול הורמונאלי אדג'וונטי. המשתתפות חולקו באקראי לקבלת Anastrozole (ארימידקס) למשך שנתיים נוספות (סך כולל של 7 שנים), או להארכת משך הטיפול בחמש שנים נוספות (סך כולל של 10 שנים).

 

התוצא העיקרי היה שיעורי הישרדות ללא-מחלה.

 

מדגם המחקר כלל 3,484 נשים, מהן 3,208 נשים התקדמות מחלה לאחר השנתיים הראשונות של הארכת משך הטיפול ב-Anastrozole. מבין אלו, ב-335 נשים בכל קבוצה תועדה התקדמות מחלה או תמותה לאחר שמונה שנים (יחס סיכון של 0.99, p=0.90). לא תועדו הבדלים בין הקבוצות במרבית תוצאי הסיום המשניים וניתוח לפי תתי-קבוצות לא העיד על הבדלים בתת-קבוצה מסוימת

 

הסיכון לשברי עצמות היה גבוה יותר בקרב נשים שקיבלו טיפול ב-Anastrozole למשך חמש שנים נוספות, בהשוואה לנשים בהן הטיפול ניתן לשנתיים נוספות בלבד (יחס סיכון של 1.35, רווח בר-סמך 95% של 1.00-1.84).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר אינם תומכים בהארכת משך הטיפול ההורמונאלי בנשים לאחר-מנופאוזה עם סרטן שד חיובי לקולטנים להורמונים אשר השלימו חמש שנות טיפול אנדוקריני אדג'וונטי מעבר לשנתיים נוספות, כאשר להארכת הטיפול ההורמונאלי בחמש שנים נוספות לא הייתה תועלת נוספת ולוותה בעליה בסיכון לשברים.

 

N Engl J Med 2021; 385:395-405

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני