חדשות

האם המשקל לפני-היריון של הסבתא מצד האם עשוי להשפיע על הסיכון ל-ADHD בנכדים? (JAMA Network Open)

30/08/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open עולה כי מדד מסת הגוף של סבתא מצד האם לפני היריון עשוי להשפיע על הסיכון להתפתחות הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (Attention, Deficit and Hyperactivity Disorder, או ADHD) בנכדים, כאשר הסיכון להפרעה היה גבוה ביותר בנכדים לסבתות עם תת-משקל לפני ההיריון, בהשוואה לנשים עם מדד מסת גוף בקטגוריות אחרות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי יש עוד ועוד עדויות ממחקרי חיות לפיהן לחשיפה סביב היריון עשויות להיות השפעות העוברות למספר דורות. עם זאת, אין הוכחות חד-משמעיות לסוגיה זו בבני אדם, שכן הוכחת טענה זו דורשת איסוף נתונים ממספר דורות ומעקב לאורך זמן.

 

כעת בחנו החוקרים את הנתונים אודות 19,835 זוגות סבתא-אם ו-44,728 נכדים ממחקר Nurses' Health Study II. מבין כלל המשתתפות במחקר, 10.7% היו בתת-משקל לפני היריון ו-7% אובחנו עם עודף-משקל או השמנת יתר.

 

מהנתונים עולה כי 8% מהנכדים אובחנו עם ADHD. הסיכוי לאבחנה של הפרעת, קשב, ריכוז והיפראקטיביות היה גבוה יותר בנכדים לסבתות מצד האם עם תת-משקל לפני שהרו, בהשוואה לנכדים לסבתות בעלות משקל תקין (יחס סיכויים מתוקן של 1.25, רווח בר-סמך 95% של 1.1-1.42). מנגד, עלה במשקל הגוף במהלך ההיריון של הסבתא לא נקשר באופן מובהק עם הסיכון לאבחנת ADHD.

 

בנוסף, בהשוואה לאימהות בעלות משקל תקין לפני היריון, באלו עם השמנה תועד סיכוי גבוה יותר לאבחנה של ADHD בילד (יחס סיכויים מתוקן של 1.27, רווח בר-סמך 95% של 1.07-1.49), כמו גם בנשים בתת-משקל טרם ההיריון (יחס סיכויים מתוקן של 1.13, רווח בר-סמך 95% של 1.02-1.26).

 

הקשר החיובי בין מדד מסת הגוף לפני היריון של הסבתא מצד האם ובין הסיכון ל-ADHD בנכדים נותר על כנו גם לאחר תקנון לערפלנים אפשריים.

 

החוקרים הופתעו במידה מסוימת מהקשר בין תת-משקל בסבתא מצד האם ובין סיכון מוגבר ל-ADHD בנכדים מאחר וסברו כי עודף-משקל או השמנת-יתר ילוו בסיכון מוגבר ל-ADHD לאור השפעות השמנה על התפקוד האנדוקריני ומתילציית דנ"א.

 

JAMA Network Open 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני