חדשות

הגל הרביעי ממשיך להתאפיין כגל הלא מחוסנים בכלל ו/או במנת הבוסטר ויש לקוות ולפעול לכך שהחלטת ה-FDA לא תפגע בקצב ההתחסנות בבוסטר

20/09/2021

מאת מערכת אי-מד

להלן עיקרי תמונת המצב היומית כפי שמפרסם המרכז לידע ומידע במאבק בקורונה:

הגל הרביעי, גל הלא-מחוסנים - מדדי התחלואה ממשיכים להיות גבוהים מאוד ומקדם ההדבקה עודנו תזזיתי (סביב 1 ), בשל מאפייני תקופה זו - ריבוי אירועים בעלי פוטנציאל הדבקה גבוה לצד שינויים בהיקף הבדיקות במהלך החגים. בשלב זה מתחדד פילוח החולים בכלל והחולים במצב קשה בפרט, כאשר עיקר החולים במצב קשה כיום (הן באופן מוחלט ועל אחת כמה וכמה ביחס לחלקם היחסי באוכלוסיה) הנם חולים לא-מחוסנים. אחרי קבוצה זו מתבלטים המחוסנים אשר לא חוסנו במנה השלישית. מספר החולים במצב קשה שאינם מחוסנים גדול פי-10 לערך מהחולים אשר חוסנו במנת הדחף.

התחסנות במנת החיסון השלישית בישראל - הנתונים המדעיים מהארץ מורים כי החיסון השלישי יעיל ובטוח: ממצאי מחקר גדול שנערך בישראל, מראים כי החיסון השלישי מעלה עד פי עשר הן את המוגנות מפני הידבקות והן מפני מחלה קשה, ביחס למי שחוסן רק בשתי מנות. עד כה חוסנו בישראל במנה השלישית יותר מ-3 מיליון איש וניכר כי התחסנות נרחבת זו הובילה לבלימה בעליית התחלואה הקשה בקרב מחוסנים. עדיין נותר פוטנציאל משמעותי מאוד של אזרחים, בעיקר בגילאי הביניים, שזכאים להתחסן במנה השלישית אך טרם מימשו זאת ובכך מציבים את עצמם בפני סיכונים מיותרים וברי מניעה לחלוטין. לפיכך, לזכאים להתחסן במנת הדחף - כולל צעירים - מומלץ לעשות זאת ללא דיחוי, על רקע התחלואה הגואה בארץ. ככל שיותר מאיתנו יתחסנו במנה השלישית, כך נוכל כולנו לחזור לשגרה בטוחה במהרה.

אישור מנת החיסון השלישית על ידי ה-FDA - ועדת המומחים של מנהל התרופות והמזון האמריקאי (ה-FDA (המליצה פה אחד (17 בספטמבר) על מתן מנה שלישית של חיסון פייזר לבני 65 מעלה, לבעלי גורמי סיכון לתחלואה קשה (כולל צעירים) וכן לסגלי רפואה ולאחרים בעלי סיכון גבוה לחשיפה לנגיף. סביר כי בהמשך, יאושר החיסון לקבוצות גיל נוספות גם בארה"ב, ובמדורג, כפי שהיה בישראל. יודגש כי המלצת המומחים התבססה על נתוני התחלואה העדכניים בארה"ב, כשם שמשרד הבריאות פועל לפי רמות הסיכון בישראל ולא בארה"ב. יצוין כי גם מדינות חשובות נוספות (דוגמת בריטניה, צרפת, ספרד, גרמניה, אירלנד, אוסטריה ואיטליה) החליטו לאשר מנת חיסון שלישית בדומה לישראל, ולא המתינו להחלטת ה-FDA בעניין.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני