חדשות

מתן Sodium Thiosulfate במהלך טיפול כימותרפי מפחית את הסיכון לפגיעה בשמיעה (JAMA Network Open)

20/10/2021

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מתן Sodium Thiosulfate מלווה בסיכון מופחת לפגיעה בשמיעה כאשר ניתן במהלך טיפול כימותרפי המבוסס על פלטינום.

 

מטה האנליזה כללה ארבעה מחקרים קליניים, מהם שלושה מחקרים קליניים אקראיים שנערכו ע"י חוקרים מטייוואן, במטרה לבחון את הקשר בין Sodium Thiosulfate ובין מניעת פגיעה בשמיעה על-רקע פלטינום.

 

ארבעת המחקרים בסקירה כללו בסך הכול 278 חולים, מהם 158 בזרוע התערבות, אשר טופלו ב- Sodium Thiosulfate עם טיפול כימותרפי מבוסס-פלטינום, ו-133 היו בזרוע הביקורת. שתי הקבוצות כללו 13 חולים והאוזניים הנגדיות של הקבוצה השנייה שימשו לבדיקה.

 

החוקרים אספו נתונים ממגוון מאגרי נתונים, כולל Cochrane Library, PubMed, Embase, Web of Science ו-Scopus, שפורסמו עד 7 בנובמבר, 2020. שני סוקרים אספו באופן עצמאי את הנתונים והחוקרים השלימו ניתוח סטטיסטי להערכת הקשר בין הטיפול ופגיעה בשמיעה.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה הסיכון היחסי להתפתחות פגיעה בשמיעה וסיבוך המטופויאטי, בהשוואת זרוע ההתערבות לעומת זרוע הביקורת. עוד מדווחים החוקרים על יחסי הסיכון להישרדות ללא-אירועים והישרדות כוללת.

 

מהתוצאות עולה כי בחולים שטופלו ב- Sodium Thiosulfate תועדה ירידה מובהקת סטטיסטית בסיכון לפגיעה בשמיעה במהלך טיפול כימותרפי מבוסס-פלטינום (סיכון יחסי של 0.61, רווח בר-סמך 95% של 0.49-0.77), אך לא תועדה עליה מובהקת סטטיסטית בסיכון לירידה בהישרדות ללא-אירועים (יחס סיכון של 1.13, רווח בר-סמך 95% של 0.70-1.82) או הישרדות כוללת (יחס סיכון של 1.9, רווח בר-סמך 95% של 0.9-4.03).

 

מטה האנליזה מצאה כי מתן Sodium Thiosulfate במהלך טיפול כימותרפי מבוסס-פלטינום מלווה בסיכון מופחת לפגיעה בשמיעה. יתרה מזאת, מהערכת נתוני ההישרדות עלה כי אין הבדלים מובהקים סטטיסטית בהישרדות ללא-אירועים או הישרדות כוללת בין חולים שטופלו ב- Sodium Thiosulfate ואלו שלא קיבלו טיפול זה. למיטב ידיעתם, זוהי הסקירה הראשונה המעידה על השפעה מגנה של טיפול תרופתי כנגד פגיעה בשמיעה על-רקע טיפול מבוסס-פלטינום.

 

JAMA Network Open 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני