חדשות

היעילות של Lisdexamfetamine לטיפול במבוגרים עם ADHD וקצב קוגניטיבי עצל (J Clin Psychiatry)

12/11/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Psychiatry מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי במבוגרים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD, Attention-Deficit and Hyperactivity Disorder) עם קצב קוגניטיבי עצל (Sluggish Cognitive Tempo) תועד שיפור משמעותי לאחר Lisdexamfetamine (ויואנס) לעומת פלסבו בתפקוד קוגניטיבי, ADHD, חסר תפקוד ניהולי וליקוי תפקודי.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות של Lisdexamfetamine לעומת פלסבו על תכונות קצב קוגניטיבי עצל במבוגרים עם ADHD וקצב קוגניטיבי עצל.

 

המחקר האקראי נערך בין ינואר 2016 ועד אפריל 2018 וכלל 38 מבוגרים עם ADHD וקצב קוגניטיבי עצל, אשר גויסו משני מרכזים רפואיים ועברו הערכה לתסמיני ADHD, קצב קוגניטיבי עצל, חסר תפקוד ניהולי וליקוי תפקודי בתחילת המחקר וכל שבוע במהלך הטיפול. המשתתפים קיבלו ארבעה שבועות טיפול ב- Lisdexamfetamine (30-70 מ"ג/יום, ממוצע של 59.1 מ"ג/יום) או פלסבו תואם (ממוצע של 66.6 מ"ג/יום) עם הפסקה בת שבועיים לפני החלפה לזרוע השניה. מדדי ADHD Rating Scale ו-Barkley Adult ADHD Rating Scale-IV SCT שימשו כתוצא העיקרי המשולב.

 

החוקרים מדווחים כי לטיפול ב- Lisdexamfetamine הייתה השפעה מתונה לעומת פלסבו על הערכת קצב קוגניטיבי עצל בשתי תקופות הטיפול, כאשר מובהקות סטטיסטית תוארה רק בתקופת הטיפול הראשונה לאחר השפעה שארית של תקפת הטיפול הראשונה בתקופה השנייה. השפעות משמעותיות תועדו גם עם  Lisdexamfetamine לעומת פלסבו בתסמיני ADHD, חסר תפקוד ניהולי וליקוי תפקודי.

 

החוקרים כותבים כי זהו המחקר הראשון שהדגים שיפור בקצב קוגניטיבי עצל לאחר טיפול בתכשירים מעוררים במבוגרים עם ADHD.

 

J Clin Psychiatry. 2021 Jun 29

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני