חדשות

יעילות הטיפול בויטמין D תלויה ברמתו בדם (The Lancet Diabetes & Endocrinology)

29/11/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר גדול שפורסם ב- The Lancet Diabetes & Endocrinologyמראה כי קיים קשר הפוך מובהק בין ריכוזי ויטמין D (25[OH]D) במחזור הדם לבין תמותה מכל הסיבות, באנשים עם מחסור בוויטמין D. נתונים על יותר מ-380,000 משתתפים שנאספו מ-35 מחקרים הראו שאין קשר מובהק בין ריכוזי ויטמין  Dלבין השכיחות של מחלת לב כלילית (CHD), או שבץ. עם זאת, באנשים עם מחסור בוויטמין D, כל עלייה של 10 ננומול\ליטר בריכוזי ויטמין D הפחיתה את הסיכון לתמותה מכל הסיבות ב-31%.

"ישנם מספר מנגנונים פוטנציאליים שבאמצעותם ויטמין D יכול להגן על תמותה קרדיווסקולרית, כולל מנגנונים המקשרים בין מצב ויטמין D נמוך עם היפרפאראתירואידיזם וירידה בסרום של סידן ופוספט", כותבים מחברי המחקר. הם גם מדגישים שוויטמין D "מעורב יותר בתפקוד תאי האנדותל" ומשפיע על שעתוק גנים הקשורים לחלוקת תאים ואפופטוזיס, ומספק "מנגנונים פוטנציאליים המקשרים בינו לבין מחלת הסרטן".

החוקרים ביצעו מחקר תצפיתי שכלל 384,721 אנשים ממאגר הנתונים של בריטניה ו-26,336 ממחקרי EPIC-CVD שהיו להם מדידה תקפה של ויטמין D וללא מחלה קרדיווסקולרית ידועה קודם לכן. החוקרים כללו גם 67,992 משתתפים ממחקרי VitDSC שלא סבלו ממחלות לב וכלי דם ידועות בעבר. הם ניתחו ריכוזי ויטמין D, גורמי סיכון קרדיווסקולריים, ותחלואה ותמותה קרדיווסקולרית חמורה. התוצאות הראו כי בריכוזים נמוכים של ויטמין D, היה קשר הפוך בין ריכוזו לאירועי CHD, שבץ מוחי ותמותה מכל הסיבות.

ניתוח נוסף למשתתפים שנחשבו חסרי ויטמין D (ריכוז קטן מ-25 ננומול\ליטר) העלה שקיימות ראיות חזקות לקשר הפוך בין ריכוז לתמותה מכל הסיבות. בנוסף, הנתונים הצביעו על כך שלקשר בין ריכוזי ויטמין D לתמותה מכל הסיבות יש "צורת סף ברורה", אומרים החוקרים, עם עדות לקשר הפוך בריכוזים מתחת ל-40 ננומול\ליטר ואסוציאציות אפסיות מעל סף זה.

המחברים מודים שהמחקר שלהם הוגבל למשתתפים בגיל העמידה ממוצא אירופאי, כלומר "ייתכן שהממצאים לא יהיו ישימים לאוכלוסיות אחרות".

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני