חדשות

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר שימוש ב-Pafolacianine לזיהוי נגעי סרטן שחלות בזמן ניתוח (מתוך הודעת ה-FDA)

30/11/2021

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) אישר את תרופת ההדמיה Pafolacianine שנועדה לסייע למנתחים לזהות נגעי סרטן שחלות. התכשיר ניתן דרך הוריד לפני ניתוח ומהווה את התכשיר הייעודי הראשון המדגים נגעי סרטן שחלות במהלך ניתוח, כך שניתן לזהות יותר נגעים ממאירים.

 

המומחים מסבירים כי Pafolacianine נקשר לקולטנים לפולאט, אשר לעיתים קרובות מבוטאים ביתר על תאי סרטן. התכשיר משמש עם מערכת הדמיה בטווח כמעט אינפרה-אדום אשר אושרה ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי לשימוש באופן ספציפי עם תכשיר זה.

 

הסרה מלאה של כל הרקמה הממארת הינה המטרה בניתוחי סרטן שחלות, אך זיהוי כל הנגעים עשוי להיות מאתגר. המחקר הרב-מרכזי, אקראי, בתווית פתוחה, כלל 134 נשים בגילאי 33-81 שנים עם סרטן שחלות או חשד קליני גבוה לסרטן שחלות, אשר קיבלו מנה של Pafolacianine לפני ניתוח.

 

מהתוצאות עולה כי ב-26.9% מהנשים תועד לפחת נגע ממאיר אחד אשר לא זוהה באמצעות הערכה סטנדרטית או במישוש.

 

מניתוח תת-קבוצה של 58 נשים עם סרטן שחלות מוכח שעברו ניתוח להקטנת נפח הגידול עלה כי ב-40% תועד לפחות נגע אחד נוסף אשר נותר מאוחר. עם זאת, ניתוח התוצאות לא כלל תקנון לטעות והחוקרים קוראים להתייחס בזהירות לממצאים.

 

שיעור תוצאות חיוביות-שגויות ברמת המטופל עם Pafolacianine לזיהוי נגעי סרטן שחלות עמד על 20.2% (רווח בר-סמך 95% של 13.7-28%).

 

האירועים החריגים הנפוצים כללו בחילות, הקאות, כאבי בטן, הסמקה, דיספפסיה, אי-נוחות בחזה, גרד ורגישות-יתר.

 

האישור הנוכחי של Pafolacianine עשו לסייע לשיפור היכולת של מנתחים לזהות גידולים שחלתיים אשר לא היו מזוהים באמצעים אחרים.

 

עוד מציינים החוקרים כי בימים אלו נערך מחקר ELUCIDATE להערכת Pafolacianine בחולים עם סרטן ריאות.

 

מתוך הודעת ה-FDA

 

לידיעה ב-Healio

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני