חדשות

שכיחות נמוכה מדי של בדיקות סקר להיפראלדוסטרוניזם ראשוני בחולים עם דום נשימה חסימתי בשינה (Am J Med)

21/01/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בדיקות סקר להיפראלדוסטרוניזם ראשוני מבוצעות בשכיחות נמוכה מדי בחולים עם דום נשימה חסימתי בשינה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי יתר לחץ דם עמיד לטיפול מופיע בשכיחות גבוהה בחולים עם אלדוסטרוניזם ראשוני ובאלו עם דום נשימה חסימתי בשינה. הטיפול באלדוסטרוניזם ראשוני משפר דום נשימה בשינה. עם זאת, למרות שהנחיות מטעם ה-Endocrine Society ממליצות על השלמת בדיקות סקר להיפראלדוסטרוניזם ראשוני בחולים עם דום נשימה בשינה, היקף יישום ההנחיות הללו בפועל אינו ידוע.

 

מדגם המחקר כלל 4,751 חולים עם יתר לחץ דם ודום נשימה חסימתי בשינה, אשר טופלו במרכז אחד בין השנים 2012 עד 2020 וכן 117,815 ביקורות ללא דום נשימה חסימתי בשינה. החוקרים השוו את האת שיעורי אבחנת אלדוסטרוניזם ראשוני, גורמי סיכון ובדיקות סקר בין שתי הקבוצות.

 

חולים עם דום נשימה חסימתי בשינה היו ברובם גברים ועם מדד מסת גוף גבוה יותר. מניתוח רב-משתני עלה כי בחולים עם יתר לחץ דם ודום נשימה חסימתי בשינה תועד סיכוי גבוה יותר ליתר לחץ דם עמיד לטיפול תרופתי (יחס סיכויים של 2.70, p<0.001) והיפוקלמיה (יחס סיכויים של 1.26, p<0.001), ללא תלות במדד מסת גוף, מין ומספר תרופות לאיזון יתר לחץ דם.

 

החוקרים מדווחים כי בחולים עם דום נשימה בשינה תועד סיכון גבוה יותר להשלמת בדיקות סקר לאלדוסטרוניזם ראשוני (יחס סיכויים של 1.45, p<0.001); עם זאת, חלק קטן מהחולים עברו בדיקות סקר לאלדוסטרוניזם ראשוני, בין אם היה ידוע על דום נשימה בשינה ובין אם לאו (שיעור של 7.8% לעומת 4.6% לפני פרסום ההנחיות ושל 3.6% לעומת 4.6% לאחר פרסום ההנחיות). בדיקות סקר של חולים מתאימים לדום נשימה בשינה נותרו נמוכים לפני ואחרי פרסום ההנחיות (4.4% לעומת 3.4%).

 

החוקרים קוראים לפתח גישות חדשות להגדלת ההיענות לבדיקות סקר להיפראלדוסטרוניזם ראשוני בקרב חולים עם דום נשימה חסימתי בשינה, לאור התועלת האפשרית של טיפול באלדוסטרוניזם ראשוני בהפחתת חומרת דום נשימה בשינה והתחלואה הנלווית.

 

Am J Med, Sep 8, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני