חדשות

שינויים במבנה הלב נפוצים בספורטאי עילית (JAMA Cardiol)

23/12/2020

 

לשחקני כדורגל מקצוענים באמריקה לב גדול, עבה וכבד יותר, בממוצע, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Cardiology, המספק ערכי סף תקינים בבדיקות אקו-לב ואק"ג בהם ניתן להשתמש להערכת המצב הלבבי של ספורטאים תחרותיים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לתאר את המאפיינים האלקטרו קרדיוגרפיים ואקו-קרדיוגרפיים של שחקני כדורגל מקצועניים בארצות הברית. הם השלימו מחקר חתך שכלל את שחקני הכדורגל המקצועני בארצות הברית אשר השלימו בדיקות סקר בהתאם להנחיות ההתאחדות לכדורגל במהלך ינואר 2015 עד דצמבר 2019.

 

המחקר כלל 238 ספורטאים (122 נשים; גיל ממוצע של 20 שנים; טווח גילאים 15-40 שנים). בקרב ספורטאים גברים תועדה שכיחות גבוהה יותר של ממצאים אלקטרו קרדיוגרפיים תקינים על-רקע האימון הגופני, בעוד שבקרב ספורטאיות תועדה שכיחות גבוהה יותר של דפוסים אלקטרו-קרדיוגרפיים חריגים (11% בקרב נשים לעומת 0% בקרב גברים), בעיקר בשל היפוך חריג של גלי T.

 

בדיקות אקו-לב לא הדגימו כל ממצא פתולוגי שדרש הגבלה בפעילות ספורטיבית, אך לבבות הספורטאים לעיתים קרובות עלו על הערכים התקינים של מדדי מבנה הלב על-רקע רימודלינג משנית למאמץ גופני, כולל עליה במסת חדר שמאל מתוקנת לפני שטח הגוף (51% מהספורטאיות ו-59% מהספורטאים), נפח חדר שמאל (77% מהספורטאיות ו-68% מהספורטאים), עובי דופן חדר שמאל (30% מהספורטאיות ו-41% מהספורטאים).

 

מניתוח לפי גיל המשתתפים זוהתה עליה תלוית-גיל בעובי דופן חדר שמאל, מסת חדר שמאל ונפח החדר בקרב ספורטאיות, כמו גם עליה בעובי דופן ומסת חדר שמאל בקרב ספורטאים.

 

ממצאים אלו מספקים את ערכי הסף התקינים בבדיקות אק"ג ואקו-לב של שחקני כדורגל מקצועני בארצות הברית. ממצאים חריגים בבדיקת אק"ג היו נפוצים יותר בקרב ספורטאיות, בעוד שבשני המינים תועדו מדדים גבוהים מהסף בבדיקות אקו-לב.

 

החוקרים מסבירים כי אלו הם שחקני כדורגל מקצועני הבריאים ביותר, בעלי הכישורים הגבוהים ביותר, והמחקר מעיד בעיקר על יכולת ההתאמה של הלב, עד כמה הוא יכול לגדול ולהשתנות בגודל, צורה, מבנה ותפקוד בעקבות פעילות גופנית.

 

JAMA Cardiol. Published online December 2, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני