ALS

חדשות

Risdiplam הדגימה שיפור משמעותי ובעל חשיבות קלינית בתפקוד המוטורי באנשים בני 2-25 עם ניוון שרירים(SMA) שדרתי מסוג 2 או 3 (הודעת רוש)

20/02/2020

הודעת רוש

 

  • מדובר במחקר מבוקר פלצבו ראשון מסוגו, הכולל מבוגרים עם SMA שהדגים כי Risdiplam הובילה לשיפור או להתייצבות של התפקוד המוטורי  
  • המחקר הציג תוצאות בעלות משמעות קלינית וסטטיסטית ביעדי המחקר הראשוניים והשניוניים
  • האוכלוסיית מחקר SUNFISH בחלק 2 המכריע של המחקר, מייצגת את המנעד הרחב הקיים בעולם האמיתי של אנשים החיים עם SMA

חברת Roche   הציגה נתונים לאחר שנה אחת מחלק 2 המכריע של מחקר SUNFISH, מחקר מבוקר פלצבו גלובלי המעריך את Risdiplam באנשים בני 2-25 שנים עם ניוון שרירים שדרתי (SMA) מסוג 2 או 3. המחקר הראה שהשינוי מנקודת ההתחלה ביעד המחקר הראשוני של מדד התפקוד המוטורי   (MFM-32) היה גדול באופן משמעותי באנשים שטופלו עם Risdiplam, בהשוואה לפלצבו (הבדל ממוצע של 1.55 נקודות; p=0.0156). גם במדד ה- Revised Upper Limb Module (RULM)2, יעדי מחקר שניוני חשוב, נראה שיפור בחולים שטופלו (הבדל של 1.59 נקודות; p=0.0028).

מאפייני הבטיחות של Risdiplam במחקר SUNFISH היו בהתאמה לפרופיל הבטיחות הידוע שלה. הנתונים הוצגו בכנס המדעי והקליני הבינלאומי השני  SMA Europeבנושא ניוון שרירים שדרתי שנערך בין ה- 5 ל- 7 בפברואר ב-EVRY , צרפת.

כצפוי, ניתוח נתונים אקספלורטורי של תתי הקבוצות הראה כי התגובות החזקות ביותר במדד ה
MFM-32- בהשוואה לפלצבו נצפו בקבוצת הגיל הצעירה ביותר (2-5 שנים) (78.1% לעומת 52.9%, בהשגת עליה של 3 נקודות או יותר). חשוב לציין כי התייצבות של המחלה נצפתה בקבוצת הגילאים 18-25 שנים (57.1% לעומת 37.5%, כאשר התייצבות הוגדרה כעליה של 0 נקודות או יותר), שהינה מטרת הטיפול לחולים עם מחלה מבוססת יותר.

"Risdipalm הוא הטיפול הפוטנציאלי הראשון המציג מידע מבוקר פלצבו מכריע בקשת רחבה של חולים, כולל ילדים, בני נוער ומבוגרים", כך לדברי ד"ר אוג'ניו מרקורי, M.D., P.H.D, החוקר הראשי במחקר SUNFISH, במחלקה לנוירולוגיה ילדים, האוניברסיטה הקתולית, רומא, איטליה. "מהנתונים עולה כי
Risdiplam יכולה לשמר ואף לאפשר עצמאות רבה יותר באמצעות שיפור התפקוד המוטורי בקרב חולי SMA מסוג 2 או חולי SMA מסוג 3 שאינם אמבולטוריים."

מאפייני הבטיחות של
Risdiplam במחקר SUNFISH היו בהתאם לפרופיל הבטיחות הידוע שלה ולא זוהו סימני בטיחות חדשים. פרופיל תופעות הלוואי היה דומה לפלצבו. תופעות הלוואי השכיחות ביותר היו דלקת דרכי הנשימה העליונות (31.7%), הצטננות (25.8%), חום (20.8%), כאב ראש (20%), שלשולים (16.7%), הקאות (14.2%) ושיעול (14.2%). בעוד שיעור הדלקות בדרכי הנשימה התחתונות היה דומה באופן כללי בשתי זרועות הטיפול (RIS 19%, PLB 20%), דלקות חמורות בדרכי הנשימה התחתונות התרחשו בשיעור גבוה יותר בחולים בקבוצת Risdiplam (RIS 10% PLB 2%) אך דווחו כלא קשורות וחלפו ללא שינוי בטיפול המחקר. נכון להיום, למעלה מ-400 חולים טופלו עם Risdiplam במסגרת כלל המחקרים, ללא ממצאי בטיחות הקשורים לטיפול שהובילו לפרישה באף מחקר עם Risdiplam.

"אנחנו מאוד מעודדים מהתוצאות החיוביות בקבוצה הרחבה הזו של חולי SMA, שרבים מהם אינם זוכים לטיפול ואינם מיוצגים כראוי במחקרים קליניים", כך לדברי ד"ר לוי גאראווי, M.D., P.H.D., המדען הראשי וראש פיתוח מוצר גלובלי בחברת Roche. "מחקר זה עזר לנו להבין אילו מדדים הם הרלוונטים ביותר עבור החולים, וכן את החשיבות של התייצבות המחלה באנשים עם מחלה מבוססת יותר".

חברת Roche מובילה את הפיתוח הקליני של
Risdiplam, משנה שחבור ל- survival motor neuron-2 (SMN2) ניסיוני, המיועד למתן פומי לטיפול ב-SMA, כחלק משיתוף פעולה עם             ה- SMA Foundation ו-PTC Therapeutics. Risdiplam נחקרת כחלק מתוכנית מחקרים קליניים נרחבת ל-SMA, עם חולים בגילאי לידה ועד גיל 60, לרבות חולים שטופלו בעבר בטיפולים ממוקדים למחלת ה -SMA. אוכלוסיית המחקר הקליני מייצגת את המנעד הרחב הקיים בעולם האמיתי של אנשים החיים עם מחלה זו, במטרה להבטיח נגישות לכל החולים המתאימים.

בנובמבר 2019, מנהל המזון והתרופות האמריקאי
(FDA) העניק ל- Risdiplam מסלול priority review עם החלטה לאישור עד ל-24 במאי, 2020.

אודות SMA

ניוון שרירים שדרתי (SMA) היא מחלה חמורה, תורשתית, פרוגרסיבית של העצבים והשרירים, אשר גורמת לניוון שרירים הרסני ולסיבוכים הקשורים למחלה. זוהי הסיבה הגנטית הנפוצה ביותר לתמותת פעוטות ואחת המחלות הנדירות הנפוצות ביותר, שכיחותה הינה כ-1 מתוך כל 11,000 תינוקות. SMA מובילה לאובדן פרוגרסיבי של תאי עצב בחוט השדרה ששולטים על תנועת שרירים. כתלות בסוג ה-SMA, הכוח הפיזי של האדם הלוקה במחלה ויכולתו ללכת, לאכול או לנשום עלולים להיות מופחתים באופן משמעותי או להיאבד לחלוטין.

 

SMA נגרמת כתוצאה ממוטציה בגן survival motor neuron 1 (SMN1) שגורמת לחסר בחלבון SMN. חלבון SMN מצוי בכל חלקי הגוף ועדויות מצטברות מעידות כי SMA היא מחלה רב-מערכתית וכי אובדן חלבון SMN עלול להשפיע על רקמות ותאים רבים, מה שעלול להוביל לכך שהגוף מפסיק לתפקד.

 

אודות Risdiplam

Risdiplam היא משנה שחבור ניסיוני ל- survival motor neuron 2 (SMN-2), נוזלי, המיועד למתן פומי לטיפול ב- SMA. התרופה פותחה במטרה להגביר ולשמר לאורך זמן את רמות חלבוני הSMN הן במערכת העצבים המרכזית והן ברקמות ההיקפיות של הגוף. Risdiplam נבחנת עבור היכולת הפוטנציאלית שלה לסייע לגן SMN2 לייצר יותר חלבון SMN פעיל ברחבי הגוף.


Risdiplam עוברת כיום הערכה בארבעה מחקרים קליניים רב-מרכזיים באנשים עם SMA:

  • NCT02908685( SUNFISH( הינו מחקר ציר קליני, כפול סמיות, מבוקר פלצבו בן שני חלקים הנערך באנשים בני 2-25 שנים עם SMA מסוג 2 או 3. חלק 1 (n=51) קבע את המינון לחלק המאשר, חלק 2. חלק 2 (n=180) העריך את התפקוד המוטורי תוך שימוש בניקוד כולל על פי מדד Motor Function Measure 32 (MFM-32) לאחר 12 חודשים. MFM-32 הינו מדד מאומת המשמש להערכת תפקוד מוטורי עדין וגס בקרב הסובלים מהפרעות נוירולוגיות, לרבות SMA.  המחקר עמד ביעד המחקר העיקרי ושתיים מהיעדים השניוניים. סך השינוי מקו הבסיס במדד  ה- Hammersmith Functional Motor Scale  )Expanded )HFMSEהיה גדול באופן מספרי עבור Risdipalm אך לא הגיע למשמעות סטטיסטית בהשוואה לפלצבו.
  • NCT02913482 (  FIREFISH ( - מחקר ציר קליני, בתוית פתוחה, בן שני חלקים הנערך בתינוקות חולי SMA מסוג 1. חלק 1 היה מחקר במינון עולה בקרב 21 תינוקות. המטרה העיקרית של חלק 1 הייתה להעריך את פרופיל הבטיחות של Risdiplam בתינוקות ולקבוע את המינון עבור חלק 2. חלק 2 המכריע הוא מחקר חד זרועי להערכת Risdiplam בקרב 41 תינוקות חולי SMA מסוג 1 אשר טופלו למשך 24 חודשים, ולאחריו מחקר המשך תוית פתוחה. הגיוס לחלק 2 הושלם בנובמבר 2018. המטרה העיקרית של חלק 2 הייתה להעריך את היעילות כפי שנמדדה על פי אחוז התינוקות שהיו מסוגלים לשבת ללא תמיכה לאחר 12 חודשי טיפול, כפי שהוערך באמצעות מדד המוטוריקה הגסה מתוך מבחן ביילי להתפתחות תינוקות - גרסה שלישית (BSID-III) (מוגדר כישיבה ללא תמיכה למשך 5 שניות).
  • NCT03032172 (  JEWELFISH (  – מחקר אקספלורטורי תוית פתוחה בחולי SMA בני 6 חודשים עד 60 שנים שטופלו בעבר בטיפולים ממוקדים למחלת ה-SMA. הגיוס למחקר הסתיים.
  • NCT NCT03779334 (  RAINBOWFISH ( - מחקר בתווית פתוחה, רב-מרכזי, להערכת זרוע טיפול אחת, החוקר את היעילות, הבטיחות, הפרמקוקינטיקה והפרמקודינמיקה של Risdiplam בתינוקות (~n=25), מלידה ועד גיל שישה שבועות (בעת המנה הראשונה) עם אבחנה גנטית של SMA ושאינם מציגים עדיין תסמינים. המחקר נמצא בשלב הגיוס

 

אודות חברת Roche בחקר המוח והעצבים

חקר המוח והעצבים הוא תחום עיקרי של מחקר ופיתוח בחברת Roche. מטרת החברה היא לפתח אפשרויות טיפול המבוססות על ביולוגיית מערכת העצבים, על מנת לסייע בשיפור חייהם של הסובלים ממחלות כרוניות או מחלות בעלות פוטנציאל הרסני. לחברת Roche יש מעל שתים-עשרה תרופות ניסיוניות אשר נמצאות בפיתוח קליני לטיפול במחלות הכוללות טרשת נפוצה, ניוון שרירים שדרתי, הפרעות בספקטרום של נוירומיאליטיס אופטיקה, מחלת אלצהיימר, מחלת הנטינגטון, מחלת פרקינסון ואוטיזם.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני