חדשות

טיפול פרוביוטי יעיל בהקלה על כאב בטן פונקציונאלי בילדים (JAMA Pediatr)

07/01/2019

 

טיפול פרוביוטי עשוי לספק הקלה קצרת-טווח בכאב בילדים עם כאבי בטן חוזרים, כך עולה מנתונים חדשים, שפורסמו במהלך חודש דצמבר בכתב העת JAMA Pediatrics.

 

החוקרים מסבירים כי אחד מכל ארבעה ילדים בגיל בית-ספר צפוי לסבול מכאבי בטן חוזרים – מונח קולקטיבי לדיספפסיה פונקציונאלית, תסמונת מעי רגיז, מיגרנה בטנית, כאבי בטן פונקציונאליים ותסמונות כאב בטן פונקציונאלי.

 

כעת הם פרסמו עדכון לסקירת Cochrane משנת 2009, אשר כלל 19 מחקרים, מהם 15 שפורסמו לאחר הסקירה האחרונה. מבין אלו, 14 מחקרים כללו ילדים עם אבחנה של כאבי בטן חוזרים, כאשר חמישה כללו ילדים עם תסמונת מעי רגיז. ב-13 מהמחקרים נכלל טיפול פרוביוטי, הנפוץ היה Lactobacillus Rhamnosus GG, ארבעה מחקרים בחנו שינויים תזונתיים מבוססי-סיבים ושניים בחנו בהרגלי התזונה.

 

במהלך שלושת החודשים הראשונים לאחר התחלת ההתערבות, בקרב המשתתפים שקיבלו טיפול פרוביוטי תועד סיכוי גבוה יותר לדווח על שיפור בכאב, בהשוואה לאלו בקבוצת הפלסבו (יחס סיכויים של 1.63). טיפול פרוביוטי גם לווה בירידה בתדירות ועוצמת הכאב, אך עדויות אלו היו באיכות נמוכה.

 

שני מחקרים עקבו אחר משתתפים לאורך 3-6 חודשים מההתערבות, וגם הדגימו סיכוי גדול יותר משמעותית לשיפור כאב עם טיפול פרוביוטי (יחס סיכויים של 1.94). שינויים בצריכת סיבים בדיאטה לא היו עדיפים על פלסבו בשיפור כאב בטווח קצר.

 

לא זוהו מספיק עדויות בכדי לקבוע איזה טיפול פרוביוטי צפוי להיות היעיל ביותר, או לקבוע המלצות אודות המינונים והמשטרים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בכדי לבחון תוצאות לאורך טווח ארוך ולהתבסס על מדדים תקפים ועקביים להערכת התוצאים. מחקרים מעטים דיווחו על היעדרויות מבית הספר, תפקוד חברתי או פסיכולוגי ואיכות חיים, תוצאים חשובים מאוד עבור משפחות.

 

JAMA Pediatr 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני