חדשות

עדויות נוספות תומכות ביעילות Lactobacillus reuteri להקלה על גזים בתינוקות (Pediatrics)

03/03/2019

במאמר סקירה שפורסם בכתב העת Pediatrics כותבים מומחים כי Lactobacillus reuteri DSM17938 הינו טיפול יעיל להקלה על כאבי בטן משנית לגזים בתינוקות (Infant Colic) הניזונים מחלב אם.

 

ברקע לסקירה כותבים המומחים כי Lactobacillus reuteri DSM17938 הדגים תוצאות מבטיחות בהקלה על כאבי בטן משנית לגזים בתינוקות, אך לאור עדויות סותרות לא ניתן היה להגיע להסכמה אם אכן מדובר באפשרות טיפול יעילה. כעת הם ביקשו להשלים מטה-אנליזה במטרה לקבוע באופן חד-משמעי אם Lactobacillus reuteri DSM17938 מפחית באופן יעיל בכי ו/או חרדה ביילודים עם כאבי בטן משנית לגזים ואם קיימים הבדלים בהשפעות הטיפול לפי סוג ההזנה.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי נתונים שונים, כולל PubMed, Medline, Embase, Cumulative Index to Nursing and Allied Health Literature,Database of Abstracts of Reviews of Effects ו-Cochrane. הם גם ערכו חיפוש בתקצירים ברשת האינטרנט וברישומי מחקרים קליניים. הם התמקדו במחקרים אקראיים, כפלי-סמיות, שפורסמו עד יוני 2017, להערכת Lactobacillus reuteri DSM17938 אל מול פלסבו, אשר ניתנו באופן פומי ליילודים עם קוליק ובחנו את תוצאות משך בכי ו/או חרדה והצלחת הטיפול לאחר 21 ימים.

 

ארבעה מחקרים כפלי-סמיות, אשר כללו 345 יילודים עם כאבי בטן משנית לגזים (174 תינוקות בקבוצת טיפול פרוביוטי ו-171 תינוקות בקבוצת הפלסבו) נכללו בסקירה.

 

בקבוצת הטיפול הפרוביוטי משך זמן הבכי ו/או חרדה הממוצע היה קצר יותר משמעותית, בהשוואה לקבוצת הפלסבו, בכל נקודות הזמן (הבדל ממוצע לאחר 21 ימים בשינוי מתחילת המחקר של 25.4- דקות). בקבוצת הטיפול הפרוביוטי תועד סיכוי גבוה כמעט כפליים להצלחת הטיפול, בהשוואה לקבוצת הפלסבו, בכל נקודות הזמן (שיעורי היארעות מתוקנים לאחר 21 ימים של 1.7). השפעות ההתערבות היו דרמטיות בתינוקות יונקים (מספר נדרש לטיפול להצלחה לאחר 21 ימים של 2.6), אך לא היו משמעותיים בקבוצת התינוקות שניזונו מתחליפי חלב.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים ביעילות Lactobacillus reuteri DSM17938 להקלה על כאבי בטן משנית לגזים בתינוקות יונקים, אך דרושים נתונים נוספים בכדי להסיק מסקנות אודות התועלת של הטיפול באלו הניזונים מתחליפי חלב.

 

Pediatrics Vol 141, Number 1, January 2018

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני