חדשות

האם ליוגה תועלת בטיפול במיגרנה? (Neurology)

09/05/2020

 

ממצאי מחקר CONTAIN תומכים בערך המוסף של תוספת יוגה לטיפול תרופתי להקלה על מיגרנה, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Neurology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את התועלת של יוגה כתוספת לטיפול תרופתי במיגרנה על התוצאות הקליניות בחולי מיגרנה. מחקר CONTAIN היה מחקר פרוספקטיבי, אקראי, בתווית-פתוחה, אשר נערך בהודו וכלל משתתפים בגילאי 18-50 שנים עם אבחנה של מיגרנה אפיזודית. המשתתפים חולקו באקראי לקבוצת טיפול תרופתי או קבוצת טיפול יוגה.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה ירידה בתדירות כאבי ראש, עצימות כאב ומדד HIT-6 (Headache Impact Test). תוצאים משניים כללו את השינוי במדד MIDAS (Migraine Disability Assessment), ספירת כדורים ושיעור החולים ללא כאבי ראש.

 

בתקופה שבין אפריל 2017 ועד אוגוסט 2018, חולקו באקראי 160 חולים עם מיגרנה אפיזודית לקבוצת טיפול תרופתי או קבוצת יוגה. מבין אלו, 114 חולים השלימו את המחקר.

 

המדדים בתחילת המחקר היו דומים בין שתי הקבוצות, למעט תדירות כאבי ראש גבוהה יותר בקבוצת היוגה.

 

החוקרים מדווחים כי נרשמה ירידה של 48% בכאבי ראש חודשיים בקרב חולים בקבוצת הטיפול התרופתי עם תרגילי יוגה, בהשוואה לירידה של 12% בלבד בחולים תחת טיפול תרופתי בלבד. בדומה, מספר הכדורים הממוצע שנטלו החולים כטיפול הצלה פחת ב-47% בקבוצת היוגה, בהשוואה לירידה של 12% בקבוצת הטיפול התרופתי בלבד.

 

בהשוואה לטיפול תרופתי בלבד, בקבוצת היוגה תועדה ירידה ממוצעת גדולה יותר משמעותית בעצימות כאבי ראש (1.31 נקודות), מדד HIT (8.0 נקודות), מדד MIDAS (7.85 נקודות) וספירת כדורים (2.28).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על עדיפות יוגה כתוספת לטיפול תרופתי בחולי מיגרנה, על-פני טיפול תרופתי בלבד. הם מציינים כי המחקר ארך שלושה חודשים וכי דרושים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם התועלת של יוגה נותרת לאורך זמן.

 

Neurology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני