חדשות

יוגה מבוססת תנועה עשויה להקל על דיכאון על-רקע הפרעות פסיכיאטריות רבות (Br J Sports Med)

27/05/2020

 

מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה חדשה שפורסמו במהלך חודש מאי בכתב העת British Journal of Sports Medicine עולה כי יוגה מבוססת-תנועה עשויה להקל על תסמיני דיכאו במגוון רחב של הפרעות פסיכיאטריות.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון אם ישנה עדיפות לתרגילי יוגה על-פני רשימת המתנה, טיפול סטנדרטי ובקרת קשב להקלה על תסמיני דיכאון בחולים עם אבחנה של הפרעות פסיכיאטריות אחרות. החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה לאחר חיפוש במאגרי MEDLINE, EMBASE, PsychINFO, CENTRAL, EMCARE, PEDro. הם כללו מחקרים אקראיים ומבוקרים שכללו התערבות יוגה שכללה לפחות 50% פעילות גופנית במבוגרים עם אבחנה ידועה של הפרעה פסיכיאטרית.

 

הסקירה כללה 19 מחקרים (1,080 משתתפים) ו-13 מחקרים נכללו במטה-אנליזה (632 משתתפים). ההפרעות הפסיכיאטריות כללו אבחנה של דיכאון, הפרעת דחק בתר חבלתית, סכיזופרניה, חרדה, תלות באלכוהול והפרעה דו-קוטבית.  

 

מהנתונים עולה כי יוגה הובילה להקלה גדולה יותר בתסמיני דיכאון, בהשוואה לרישום לרשימת המתנה, טיפול סטנדרטי ובקרת קשב (הבדל ממוצע מתוקן של 0.41, p<0.001). עוד מדווחים החוקרים על קשר בין ירידה גדולה בתסמיני דיכאון ובין תדירות רבה יותר של תרגילי יוגה בכל שבוע (p<0.01).

 

לסיכום, מהנתונים עולה כי יוגה מבוססת-תנועה הינה התערבות יעילה להקלה על תסמיני דיכאון במגוון רחב של חולים עם הפרעות פסיכיאטריות.

 

Br J Sports Med. Published online May 18, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני