חדשות

טיפול ב-Oxytocin במינון גבוה אינו מפחית שיעורי ניתוח קיסרי (מתוך כנס SMFM)

08/02/2021

 

בהשוואה ל-Oxytocin במינון סטנדרטי, מינונים גבוהים יותר לא נמצאו יעילים בהפחתת שיעור ניתוחים קיסריים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-Society of Maternal-Fetal Medicine.

 

המחקר נערך בשיקגו בין ספטמבר 2015 ועד ספטמבר 2020 וכלל אימהות לילד ראשון, אשר ילדו לאחר לפחות 36 שבועות היריון. כל המשתתפות במחקר נדרשו לטיפול ב-Oxytocin על-פי החלטת הצוות המטפל ובכולן תועדה הופעה ספונטאנית של צירים.

 

מדגם המחקר כלל 1,003 נשים (גיל ממוצע של 32 שנים), אשר במחקר חולקו באקראי ביחס 1:1 לקבלת Oxytocin במינון סטנדרטי או במינון גבוה.

 

מהנתונים עולה כי 14.5% מהנשים שקיבלו טיפול ב-Oxytocin במינון גבוה (6mU/min) עברו ניתוח קיסרי, זאת בהשוואה ל-14.4% מהנשים שקיבלו Oxytocin במינון סטנדרטי (2mU/min), הבדל אשר לא היה מובהק סטטיסטית. עם זאת, בנשים בקבוצת הטיפול במינון גבוה משך זמן הלידה היה קצר יותר משמעותית, בהשוואה לאלו שטופלו במינון סטנדרטי של Oxytocin (9.1 לעומת 10.5 שעות, בהתאמה).

 

החוקרים מדווחים כי מינון גבוה יותר של Oxytocin לווה בסיכון נמוך יותר לזיהום מי שפיר (סיכון יחסי של 0.67, רווח בר-סמך 95% של 0.48-0.92).

 

לא תועדו הבדלים בין קבוצות הטיפול ב-Oxytocin במינון סטנדרטי ואלו במינון גבוה בשיעורי אנדומטריטיס לאחר הלידה ודימום לאחר הלידה. בנוסף, לא תועד סיכון מוגבר לסיבוכים ביילוד בקרב תינוקות לאימהות בקבוצת הטיפול ב-Oxytocin במינון גבוה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מתן Oxytocin במינון גבוה, בהשוואה למתן Oxytocin במינון סטנדרטי, לא הביא להפחתת שיעור ניתוחים קיסריים.

 

מתוך כנס SMFM

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני