חדשות

פריצת דרך בטיפול בכולסטרול: מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר לשימוש את התרופה Novartis Leqvio® להורדת כולסטרול אשר ניתנת פעמיים בשנה וכך מגבירה את ההיענות לטיפול (הודעת נוברטיס)

10/01/2022

לקויו (Leqvio), היא התרופה הראשונה והיחידה אשר אושרה על ידי ה-FDA, המבוססת על טכנולוגיית siRNA, להפחתת LDL (הכולסטרול הרע). התרופה מספקת הפחתה יעילה ומתמשכת של LDL עד 52% לעומת פלצבו עבור חולים הסובלים ממחלות לב, כלי דם וטרשת עורקים המטופלים בסטטינים או שאינם יכולים לשאת טיפול בסטטינים. עבור מרבית ממטופלים אלו ניכר אתגר של היענות בטיפול – שיעור הפסקת הטיפול בסטטינים לאחר שנה עומד על 50% ולאחר שנתיים גדל ל-70%.

התרופה ניתנת באמצעות זריקה תת עורית, ביום הראשון, מנה נוספת לאחר שלושה חודשים ואז כל חצי שנה. טיפול זה, יכול לסייע בהגברת ההיענות לטיפול לעומת תרופות אחרות הניתונות כיום להורדת כולסטרול ודורשות תדירות מתן טיפול גבוהים יותר.

האישור שניתן לטיפול על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) התבסס על תוצאות מהניסויים הקליניים המקיפים שבהם המשתתפים הסבלו ממחלות כלי דם וטרשת עורקים סבלו גם מערכי כולסטרול גבוהים בזמן שקיבלו מינון מקסימלי נסבל בסטטינים. בניסוי שנערך הטיפול סיפק הפחתה יעילה ומתמשכת של ערכי ה-LDL (הכולסטרול הרע) של עד 52% לעומת קבוצת הבקרה שקיבלה פלצבו בנוסף לטיפול השגור להורדת כולסטרול (סטטינים עם או בלי אזטימיב). במסגרת מחקרים אלו, פרופיל הבטיחות שהוצג היה טוב, כאשר לא נראה הבדל בין קבוצת הביקורת לבין הקבוצה שקיבלה לקוויו, פרט לריאקציה קלה עד בינונית באתר ההזרקה, שחלפה כעבור זמן קצר.

''מטופלים הסובלים ממחלות כלי דם וטרשת עורקים ככל הנראה חוו בעברם התקף לב או שבץ כתוצאה מערכי הכולסטרול הגבוהים. המצב הרפואי המורכב הופך גם לנטל על המשפחה ומשפיע באופן שלילי על החיים- מסביר מנכ"ל עמותת לכ''ם לטיפול בהיפרכולסטרלמיה מוטי בירנבאום. "אחד הצעדים הראשונים לשיפור בריאותם של המטופלים הוא ניהול הכולסטרול והתרופה הזו שמצטרפת לארסנל הטיפולים הקיים מאפשרת לנהל את המחלה בצורה נוחה."

לדברי פרופ' אבישי אליס, יו''ר האיגוד הישראלי לרפואה פנימית, ''זאת בשורה גדולה וחשובה המוסיפה אמצעי טיפול נוסף לאיזון רמות הכולסטרול. לא רק שהתרופה יעילה בהורדת רמות הכולסטרול, יש בה גם אלמנט של נוחות לחולים היות והיא ניתנת בזריקה אחת לחצי שנה ואנו מקווים שהדבר יביא לעלייה בהתמדה בטיפול בערכי כולסטרול גבוהים''  כולסטרול גבוהים ובכך גם ימנע החמרת מצב''.  

להודעה המלאה לחצו כאן

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני