חדשות

האם חלה עליה של 60% במספר התקריות האלימות במחלקות הפסיכיאטריות בישראל בשנים האחרונות ? תלוי את מי שואלים ..(הארץ)

12/03/2019

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח ב"הארץ" בשנתיים האחרונות הייתה עליה של כ-60% במספר הדיווחים על תקריות אלימות מצד חולים פסיכיאטריים המחייבות טיפול רפואי,  במחלקות הפסיכיאטריות ברחבי הארץ. 

הנתונים לפי "הארץ" מוצגים בדו"ח פנימי וחסוי של משרד הבריאות. לפי הדו"ח בכל שנה מתרחשים מאות מקרי אלימות במחלקות הפסיכיאטריות מצד מטופלים, הן כלפי אנשי צוות והן כלפי מטופלים אחרים. על אף שהדו"ח , לפי "הארת" הוגש כבר לפני למעלה ממחודש להנהלת המשרד, טרם התקיים דיון בנושא.  

לפי "הארץ" , למרות שהדו"ח הוגש לפני יותר מחודש למנכ''ל , בר סימן טוב, הוא טען בכנס "תובנות ויעדים" בשבוע שעבר כי אין עלייה במספר התקריות האלימות במחלקות הפסיכיאטריות. לדבריו, כפי שבא לידי ביטוי גם בתגובת משרד הבריאות המוצגת במלואה בהמשך, הטענות להתגברות האלימות אינן נכונות וגורמות לנזק .

את הדו"ח הכינה ועדת בקרה ואיכות (וב"א) שמינה משרד הבריאות.

תגובת המשרד לידיעה: "אנו מצרים על כך שגורמים במערכת מחזקים את הסטיגמה לפיה מטופלים בבריאות הנפש הם אלימים, ופועלים לבטל את המגמה המבורכת של הירידה בקשירות. הצוותים הרפואיים בשטח עובדים במסירות רבה והגיעו להישגים אדירים בהפחתת ההגבלות. תוצאה זו קרתה בין היתר בשל כך שהצוותים פועלים לבטל את ההנחה הבסיסית שתחלואה נפשית שווה אלימות. לגופו של עניין, על פי חוק החומרים הנאספים בוועדות בקרה ואיכות חסויים. מעבר לכך לא הוצגו כל נתונים בנושא, ובוודאי שלא ניתן לקבוע כי ישנה עלייה באלימות, להבדיל מעלייה אפשרית בדיווחים. אנו ממשיכים להיות מחויבים לביטול מוחלט של ההגבלות והגברת האוטונומיה של המטופלים".

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני