חדשות

הערכת ההשפעה נוגדת-דיכאון המהירה של עירוי קטמין לאורך זמן (J Clin Psychiatry)

17/02/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Psychiatry מדווחים חוקרים מארצות הברית על תוצאות סקירה חדשה להערכת אופן השימוש הטוב ביותר בעירוי קטמין לשמירה על התגובה המהירה לטיפול להקלה על תסמיני דיכאון. מהנתונים עולה כי אין עדויות מספקות בספרות הרפואית בכדי לסייע בקביעת הדרך הטובה ביותר להשתמש באפשרות זו.

 

בעקבות מספר מחקרים קודמים שהצביעו על ההשפעות המהירות של עירוי קטמין, חלה עליה משמעותית בהיקף השימוש בטיפול זה בשנים האחרונות. השימוש צפוי להמשיך ולגדול בעקבות אישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי את מתן Esketamine תוך-אפי לטיפול בדיכאון עמיד לטיפול. עם זאת, המגבלה של מתן עירוי תוך-ורידי של קטמין נובעת מהמידע המוגבל אודות הדרכים לשמור על התועלת הראשונית של הטיפול. לאור זאת, למרות שמתן תוך-ורידי של קטמין הוכח כטיפול בעל השפעה נוגדת-דיכאון מהירה, שמירה על התועלת המוקדמת של הטיפול מהווה בעיה לא-פתורה.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי PubMed/Medline לזיהוי מחקרים אקראיים ומבוקרי-פלסבו לשמירה על התועלת הראשונית של טיפול תוך-ורידי בקטמין להקלה על הפרעת דיכאון מג'ורי. הם זיהו 115 מאמרים ולאחר הוצאת מאמרים שלא ענו על קריטריוני הסקירה, הם התמקדו בחמישה מאמרים.

 

מבין חמשת המאמרים, שלושה מחקרים הדגימו תוצאות שליליות וכללו שני תכשירים פומיים (Lithium ו-Riluzole), מחקר שלילי קטן כלל מתן עירויים חוזרים של קטמין ומחקר גדול וחיובי, אך לא-מבוקר דיו, תמך במתן עירויים 2 או 3 פעמים בשבוע.

 

החוקרים כותבים כי בסיס עדויות זה אינו מספק בכדי לסייע בהחלטות אודות אופן השימוש הקליני בקטמין. למרבה המזל, קיים מגוון רחב של יעדים מולקולאריים להתוויה זו. פסיכותרפיה ופעילות גופנית גם עשויים לשחק תפקיד חיובי במקרים אלו.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע מהי הדרך הטובה ביותר לשמור על השיפור המהיר בתסמינים בעקבות מתן עירויי קטמין.

 

J Clin Psychiatry. 2020;81

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני