חדשות

שימוש בסיגריות אלקטרוניות במסגרת תמיכת והדרכת בית מרקחת היה יעיל יותר בהשגת גמילה מעישון מתחליפי ניקוטין (Addict Behav Rep)

04/10/2019

מאת מערכת אי-מד

ע"פ מחקר חדש מאנגליה המתפרסם ב- Addict Behav Repהתערבות להפסקת עישון שכללה בנוסף לתמיכה וייעוץ של בית מרקחת קהילתי גם שימוש בסיגריות אלקטרוניות (EC) עם או ללא תחליפי ניקוטין (NRT) הייתה יעילה יותר באופן מובהק מאשר NRT בלבד .

ברקע מציינים החוקרים כי השימוש בסיגריות אלקטרוניות (EC) הוא כלי העזר הפופולרי ביותר כיום להפסקת עישון באנגליה. במחקר זה ביקשו החוקרים לבחון את יעילות השימוש ב-EC במסגרת תמיכה של בית מרקחת קהילתי.

החוקרים ביקשו לבדוק את האפקטיביות של הצעת סיגריה אלקטרונית עם וללא טיפול בתחליפי ניקוטין (NRT) על שיעורי הגמילה בתוך 4-6 שבועות בקרב מעשנים בוגרים המעוניינים בקבלת תמיכה להפסקת עישון מבית מרקחת קהילתי.

המחקר שנמשך לאורך שישה שבועות, היה מחקר עוקבה פרוספקטיבי.

 נכללו בו  115 מעשנים (נקבות = 74; גיל ממוצע 46.37, סטיית תקן  13.56) אשר בחרו באחת מההתערבויות הבאות , בנוסף לתמיכה/הדרכה מצוות בית המרקחת:

1.      EC

2.      EC + NRT

3.      NRT בלבד

החוקרים מדווחים כי מעשנים שבחרו ב- EC בלבד או ב- EC + NRT, היו בעלי סיכוי גבוה יותר לדווח על הימנעות מוחלטת מעישון לאחר  4-6 שבועות (62.2% ו 61.5% בהתאמה) בהשוואה ל- NRT בלבד (34.8%).

החוקרים מסכמים כי ההתערבות באמצעות  EC (בלבד או ביחד עם NRT) הייתה יעילה יותר בהשגת הפסקת עישון בהשוואה ל- NRT בלבד במסגרת התמיכה שניתנה בבית המרקחת הקהילתי .

החוקרים מעירים שעלולה להיות הטיה בתוצאות בשל העובדה שכל מטופל שהשתתף במחקר בחר בשיטה שנראתה לו עדיפה.

Addict Behav Rep. 2019 Jul 3;10:100202

הערת המערכת: כידוע מתקיים כעת דיון ציבורי סוער בעולם ובארץ שבו מתגברות הקריאות לאסור על שיווק סיגריות אלקטרוניות בעיקר בשל החששות לבטיחות השימוש בהן על רקע התפרצות מחלות הנשימה בארה"ב הקשורות לאיוד. אם סוגיית הבטיחות תיפתר ויתברר ששימוש תקני בסיגריות אלקטרוניות הוא בטוח, אז יש חשיבות לממצאי מחקר הזה, שכמו מחקרים קודמים אחרים,  מראה שהשימוש באיוד כאמצעי לגמילה יעיל ככל הנראה יותר מה-NRT , במיוחד אם ניתן תחת ייעוץ ופיקוח .

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני