חדשות

טיפול בתר-ניתוחי בפראצטמול עשוי להפחית שימוש באופיואידים לאחר תיקון מסובבי הכתף (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Orthopedic Surgeons)

01/09/2021

 

טיפול בתר-ניתוחי בפראצטמול עשוי להפחית משמעותית את צריכת אופיואידים בחולים לאחר ניתוח תיקון מסובבי הכתף (Rotator Cuff), כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Orthopedic Surgeons.

 

החוקרים כללו במחקר 57 חולים שעברו ניתוח ארתרוסקופי לתיקון מסובבי הכתף. המשתתפים סווגו לאחת משלוש קבוצות: (1) טיפול ב-Oxycodone במינון 5 מ"ג כל שש שעות לפי הצורך, כמו גם פראצטמול במינון 1,000 מ"ג כל שש שעות לפי הצורך לאחר ניתוח;  (2) טיפול ב-Oxycodone במינון 5 מ"ג כל שש שעות לפי הצורך, ללא תוספת פראצטמול לאחר ניתוח; (3) טיפול בפראצטמול במינון 1,000 מ"ג כל שש שעות יממה לפני ואחרי ניתוח, 1,000 מ"ג פראצטמול כל 8 שעות במהלך ימים 2 עד 5 לאחר הניתוח ו-Oxycodone במינון 5 מ"ג כל 6 שעות לפי הצורך לאחר ניתוח.

 

החוקרים תיעדו את היקף השימוש באופיואידים, מדדי כאב, אירועים חריגים אפשריים ושביעות רצון כוללת מהטיפול בכאב במהלך השבוע הראשון לאחר ניתוח.

 

מהנתונים עולה כי בקרב מטופלים בפראצטמול (קבוצות 1 ו-3) תועדה צריכה נמוכה יותר משמעותית של תרופות נרקוטיות בכל יום, בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול ב-Oxycodone לפי הצורך. בהשוואה לשתי הקבוצות הראשונות, החוקרים ציינו כי בחולים בקבוצה השלישית שנטלו פראצטמול לפי הצורך לפני הניתוח ואחרי הניתוח דווח על איזון כאב טוב יותר. לא תועדו הבדלים משמעותיים בשביעות הרצון הכוללת בין הקבוצות, וכן לא תועדו הבדלים בנוגע לאירועים חריגים על-רקע טיפול תרופתי לאחר ניתוח.

 

החוקרים הופתעו מההבדלים המשמעותיים בשימוש באופיואידים בין הקבוצות, כאשר בקרב אלו שטופלו בפראצטמול לפני ואחרי ניתוח תועדה צריכה קטנה יותר בהיקף של 10 כדורי אופיואידים, בהשוואה לחולים שלא קיבלו טיפול בפראצטמול.

 

לדברי החוקרים, הפחתה של עשרה כדורי אופיואידים לאורך חמישה ימים היא משמעותית מאוד ואף היו חולים בקבוצת הטיפול בפראצטמול אשר לא נטלו כלל אופיואידים לאחר-ניתוח.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Orthopedic Surgeons.

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני