חדשות

התועלת של משלב Varenicline עם Naltrexone להפסקת עישון והפחתת צריכת אלכוהול (Am J Psychiatry)

27/09/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Psychiatry מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי ניתן לשלב טיפול תרופתי במטרה להביא במקביל להפסקת עישון והפחתת צריכת אלכוהול, כאשר למרות שטיפול ב-Varenicline (צ'מפיקס) לבדו עשוי לסייע בהפסקת עישון, השילוב של Varenicline עם Naltrexone הדגים תוצאות טובות להפחתת צריכת אלכוהול.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טיפול תרופתי עשוי לשמש כטיפול נגד עישון ונגד צריכת אלכוהול רבה ולהביא לשיפור הטיפול הרפואי במצבים אלו. כעת הם ביקשו לבחון את השילוב של Varenicline עם Naltrexone אל מול Varenicline לבדו להפסקת עישון והפחתת צריכת אלכוהול בקרב מעשנים שנהגו לשתות אלכוהול בכמות רבה.

 

המחקר בשלב 2 היה מחקר אקראי, כפל-סמיות, שכלל 165 חולים שעישנו על יום ודיווחו על שתיית אלכוהול רבה. המשתתפים חולקו לטיפול ב-Varenicline במינון יומי של 2 מ"ג עם Naltrexone במינון יומי של 50 מ"ג, או לטיפול ב-Varenicline במינון יומי של 2 מ"ג עם כדורי פלסבו תואמים למשך 12 שבועות. התוצאים העיקריים כללו את שיעורי הימנעות מניקוטין למשך שבוע לאחר 26 שבועות ואת מספר המשקאות ביום ששתו המשתתפים במהלך 12 שבועות הטיפול.

 

לאחר 26 שבועות, שיעורי הימנעות מעישון היו גבוהים יותר משמעותית בקבוצת הטיפול ב-Varenicline עם פלסבו, בהשוואה למשלב Varenicline עם Naltrexone (45.1% לעומת 26.5%, בהתאמה). באשר למספר המשקאות היומי, החוקרים מדווחים על השפעת טיפול תרופתי לטובת משלב Varenicline עם Naltrexone, בהשוואה ל-Varenicline בלבד לאורך 12 שבועות הטיפול, אם כי ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי ניתן לשלב טיפול תרופתי ב-Varenicline ו-Naltrexone במטרה להביא במקביל להפסקת עישון והפחתת צריכת אלכוהול. יתרה מזאת, למרות שנראה כי Varenicline לבדו הינו טיפול מספק ככלי עזר להפסקת עישון במעשנים השותים אלכוהול בכמות רבה, ייתכן ערך מוסף לטיפול המשולב ב-Varenicline ו-Naltrexone מבחינת היקף צריכת אלכוהול.

 

Am J Psychiatry. 2021 Sep 1;178(9):818-828

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני