חדשות

התועלת של שילוב טיפול חליפי בניקוטין ו-Varenicline להפסקת עישון (מתוך כנס CHEST)

22/10/2021

 

השילוב של טיפול חליפי בניקוטין עם Varenicline (צ'מפיקס) עשוי להיות יעיל יותר כקו-טיפול ראשון להפסקת עישון, בהשוואה ל-Varenicline לבדו, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס CHEST השנתי.

 

טיפול חליפי בניקוטין ו-Varenicline מהווים שני טיפולים יעילים במטרה לסייע בהפסקת עישון, כאשר קיים עניין גובר בנוגע לשילוב שתי שיטות הטיפול לשיפור התוצאות. כיום, ישנם מספר טיפול תרופתיים זמינים כקו-טיפול ראשון, הזמינים ומומלצים בהנחיות להפסקת עישון וכולם נבדקו להערכת יעילותם כטיפול מונותרפי לעומת פלסבו.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה במטרה לקבוע אם לשילוב טיפול חליפי בניקוטין ו-Varenicline עדיפות על-פני Varenicline לבדו להפסקת עישון. הם ערכו חיפוש שיטתי במאגר PubMed לזיהוי כל המחקרים האקראיים ומבוקרים משנת 2006 עד אפריל 2021, אשר כללו השוואה בין טיפול חליפי בניקוטין ו-Varenicline לעומת Varenicline בלבד.

 

הסקירה כללה שלושה מחקרים עם 904 משתתפים. בהשוואה ל-Varenicline לבדו, משלב טיפול חליפי בניקוטין עם Varenicline הוביל לתוצאות טובות יותר לאחר שלושה חודשים (סיכון יחסי להפסקת עישון של 1.195, רווח בר-סמך 95% של 1.048-1.363) ולאחר שישה חודשים (סיכון יחסי של 1.376, רווח בר-סמך 95% של 1.14-1.66).

 

בנוסף, החוקרים מדווחים כי לא היו הבדלים משמעותיים באירועים חריגים מדווחים, כולל בחילות, חלומות חריגים ונדודי שינה.

 

מהממצאים עולה כי משלב טיפול חליפי בניקוטין עם Varenicline עדיף על Varenicline לבדו להפסקת עישון לאחר שלושה ושישה חודשים, כאשר אין הבדלים בפרופיל תופעות הלוואי בין שתי גישות הטיפול.

 

מתוך כנס CHEST

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני