חדשות

עמדת החברה הישראלית ליל''ד לפרסומים ולדיון התקשורתי באשר ליעדי הטיפול ביתר לחץ דם בעקבות הודעת ה-NHI האמריקאי על תוצאות מחקר ה-SPRINT

17/09/2015

החברה הישראלית ליל"ד קראה בעיון את ההודעה לעיתונות של מכוני הבריאות הלאומיים האמריקאים אודות ההפסקה בטרם סיום המחקר הגדול, ה-SPPRINT, בו נבדקו מעל 9000 מטופלים מעל גיל 50, עם לחץ דם גבוה, שאינם סוכרתיים, ושהוגדרו בסיכון גבוה. קבוצת המטופלים שהוגדר להם יעד טיפולי של לחץ דם סיסטולי מתחת ל 120 ממ"כ הציגו שעורי תמותה קטנים בכ-25% ושעורי תחלואה (התקפי לב ושבץ מוחי) קטנים בכ-33% בהשוואה לקבוצת המטופלים שהוגדר להם היעד הטיפולי המקובל – לחץ דם סיסטולי נמוך מ- 140 ממ"כ. יודגש: המחקר במלואו ופירוט התוצאות – עדיין לא פורסמו.

 

המסקנות שאולי תצאנה בעקבות הממצאים הנ"ל שונות מהדו"ח של אותם מכוני בריאות לאומיים בארה"ב (הדו"ח המכונה JNC-8) שמגדיר את הערך 150/90 ממ''כ בערך המטרה לאוכלוסייה שמעל גיל 60, ויתכן ותידרש הערכה מחודשת של תקפות ההנחיות הישראליות לטיפול בלחץ דם.

 

החברה הישראלית ליתר לחץ דם לכן קובעת כי עד לפרסום המלא של המחקר ובחינתו המדוקדקת, כמו גם השוואה למחקרים אחרים, יש להמשיך ולפעול על פי ההנחיות הקיימות. עם הפרסום המלא של המחקר, החברה ובכיריה ידונו בכובד ראש בממצאים ובמידה ויהיה מקום לשנות את ההנחיות לחלק מסוים של האוכלוסייה, יפורסם עדכון של ההנחיות עם ציון מהם המדדים המגדירים את המטופלים להם יש צורך בשינוי יעדי הטיפול.

 

החברה קוראת לכלל הרופאים ונותני שירותי הרפואה להעביר מסר מרגיע למטופלים. אין בדברים האמורים דחיפות, ומידת הזהירות ושיקול הדעת יביאו לקביעת הנחיות מושכלות שייטיבו עם מטופלינו ולא חלילה מסקנות נמהרות שעלולות להזיק.

 

פרופ' יהונתן שרעבי, יו"ר

בשם הנהלת החברה הישראלית ליל"ד

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני