חדשות

הפסקת טיפול בסטטינים מלווה בסיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים ותמותה בקשישים (JAMA Netw Open)

25/06/2021

 

הפחתת מתן מרשמים לטיפול תרופתי עשויה לסייע בצמצום טיפול תרופתי לא-הולם ותופעות לוואי, אך בכל הנוגע לטיפול קרדיווסקולארי בקשישים, נזקי הפסקת טיפול בסטטינים עלולים לעלות על היתרונות של הפסקת הטיפול, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open. החוקרים מדווחים כי הפסקת הטיפול בסטטינים בקשישים שנטלו תרופות רבות לוותה בעליה בסיכון לאשפוזים בשל אי-ספיקת לב ואירועים קרדיווסקולאריים אחרים, כמו גם תמותה מכל-סיבה.

 

במחקר בחנו החוקרים את התוצאות ב-29,047 תושבים מאיטליה בגילאי 65 שנים ומעלה, אשר קיבלו טיפול בסטטינים, כמו גם טיפול להפחתת לחץ דם, איזון סוכרת ונוגד-טסיות לאורך 16 חודשים. המשתתפים היו במעקב לאורך למעלה משלוש שנים.

 

החוקרים עקבו אחר החולים במטרה לזהות את אלו בהם הופסק הטיפול בסטטינים והתאימו בין חולים שהמשיכו בטיפולים אחרים במהלך ששת החודשים הראשונים לאחר הפסקת סטטינים אל מול חולים שלא הפסיקו את הטיפול בסטטינים או תרופות אחרות. לאחר מכן, הם עקבו אחר שתי הקבוצות לזיהוי תוצאים פטאליים ולא-פטאליים במטרה לקבוע את הסיכון בעקבות הפסקת סטטינים.

 

מבין כלל המשתתפים שנחשפו לתרופות מרובות, 5,819 חולים (20.0%) הפסיקו את הטיפול בסטטינים והמשיכו בתרופות אחרות. מבין אלו, 4,010 חולים הותאמו למספר דומה של חולים תואמים שהמשיכו בטיפול בסטטינים.

 

בהשוואה לאלו שהמשיכו בטיפול בסטטינים, באלו שהפסיקו את הטיפול תועד סיכון מוגבר לאשפוזים בשל אי-ספיקת לב (יחס סיכון של 1.24, רווח בר-סמך 95% של 1.07-1.43), תמותה מכל-סיבה (יחס סיכון של 1.15, רווח בר-סמך 95% של 1.02-1.30), פניות לחדר מיון מכל-סיבה (יחס סיכון של 1.12, רווח בר-סמך 95% של 1.01-1.19) וכל תוצא קרדיווסקולארי (יחס סיכון של 1.14, רווח בר-סמך 95% של 1.03-1.26).

 

הסיכון המוגבר לתחלואה ותמותה תועד בחולים עם פרופיל קל או חמור, ללא תלות במין החולה ואם הטיפול בסטטינים ניתן במסגרת מניעה ראשונית או שניונית של מחלות לב וכלי דם.

 

החוקרים ציפו כי הפסקת הטיפול בסטטינים תפחית את הסיכון לביקורים בחדרי מיון מסיבות נוירולוגיות, אך השפעה זו לא תוארה, רמז לכך שטיפול בסטטינים עשוי להפחית אירועים קרדיווסקולאריים פטאליים או לא-פטאליים, ללא השפעה מזיקה, לפחות בכל הנוגע לאירועים חריגים מג'וריים כמו אשפוזים או פניות לחדרי מיון.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את המאזן בין התועלת של טיפול בסטטינים אל מול הסיכונים הכרוכים בטיפול התרופתי, בפרט בקשישים הנוטלים תרופות רבות אחרות.

 

JAMA Netw Open. Published online June 14, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני