חדשות

טיפול תרופתי פומי מפחית משמעותית את הסיכון לאשפוזים ותמותה בחולים עם COVID-19 (מתוך Healio)

03/10/2021

 

טיפול ב-Molnupiravir, תכשיר אנטי-ויראלי פומי ניסיוני, הפחית משמעותית את הסיכון לאשפוז או תמותה עקב COVID-19 בקרב חולים בסיכון גבוה שנדבקו בנגיף, כך על-פי הצהרה לתקשורת של חברת התרופות Merck, המפתחת את התרופה בשילוב עם Ridgeback Biotherapeutics.

 

המומחים מסבירים כי לאור המשך מגפת הקורונה ומאחר ואפשרויות הטיפול הזמינות כיום כוללות טיפול תוך-ורידי או דורשות גישה למרכז רפואי, קיים צורך בטיפולים אנטי-ויראליים הניתנים בבית ומונעים את הצורך באשפוז החולים.

 

החוקרים הציגו את הנתונים מניתוח ביניים של מחקר בשלב 3 שכלל 775 מבוגרים לא-מאושפזים, בסיכון לסיבוכי COVID-19, עם אבחנה של זיהום בדרגה קלה-עדי-בינונית. מחקר MOVe-OUT הינו מחקר אקראי, מבוקר-פלסבו, כפל-סמיות, הנערך ברחבי העולם וכולל חולים שחולקו באקראי בתוך פחות מחמישה ימים מהופעת התסמינים. בכל המשתתפים תועד לפחות גורם סיכון אחד שנקשר עם סיבוכי המחלה הזיהומית, כאשר גורמי הסיכון הנפוצים כללו השמנה, סוכרת, מחלת לב וגיל 60 שנים ומעלה.

 

לאחר 29 ימים 7.3% מהחולים שטופלו ב- Molnupiravirאושפזו או הלכו לעולמם, זאת בהשוואה ל-14.1% מאלו בזרוע הפלסבו (P=0.0012). באופן ספציפי, בזרוע הטיפול לא תועדו מקרי תמותה, זאת בהשוואה לשמונה מקרי תמותה בזרוע הפלסבו.

 

היארעות אירועים חריגים הייתה דומה בין מטופלים ב- Molnupiravir ואלו בזרוע הפלסבו (35% לעומת 40%, בהתאמה). היארעות אירועים חריגים על-רקע הטיפול התרופתי הייתה דומה גם כן (12% לעומת 11%, בהתאמה). יתרה מזאת, שיעור נמוך יותר של חולים בזרוע הטיפול הפסיקו את הטיפול עקב אירועים חריגים (1.3%) בהשוואה לזרוע הפלסבו (3.4%).

 

ריצוף הנגיף ב-40% מהחולים העיד כי Molnupiravir הדגים יעילות עקבית כנגד וריאנטים של נגיף הקורונה.

 

לאור התוצאות החיוביות של מחקר זה, ועדת מעקב בלתי-תלויה, בתיאום עם מנהל המזון והתרופות האמריקאי, המליצה על הפסקה מוקדמת של המחקר. מחברת התרופות נמסר כי בכוונה להגיש בקשה לאישור שימוש חירום בתרופה בארצות הברית מוקדם ככל האפשר.

 

מתוך הודעת חברת Merck

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני