חדשות

שתיית קפה או תה מלווה בסיכון מופחת לאירועים מוחיים או דמנציה (PLoS One)

21/11/2021

 

שתיית קפה או תה מלווה בסיכון מופחת לאירוע מוחי ודמנציה, כאשר התועלת הגדולה ביותר תועדה באלו שצרכו את שני המשקאות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת PLoS One.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים הצביעו על המעורבות של קפה ותה בהתפתחות אירוע מוחי ודמנציה. עם זאת, אין נתונים רבים אודות הקשר בין צריכה משולבת של קפה ותה ובין הסיכון לאירוע מוחי, דמנציה והתפתחות דמנציה לאחר אירוע מוחי.

 

מחקר העוקבה הפרוספקטיבי כלל 365,682 משתתפים בגילאי 50-74 שנים ממאגר UK Biobank. המשתתפים הצטרפו למחקר בין 2006 עד 2010 והיו במעקב עד שנת 2020. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין צריכת קפה או תה ובין היארעות אירוע מוחי ודמנציה, לאחר תקנון לגיל, מין, מוצא אתני, הכנסה, מדד מסת גוף, פעילות גופנית, הרגלי צריכת אלכוהול, הרגלי עישון, תזונה, צריכת משקאות ממותקי-סוכר, רמות LDL, HDL, היסטוריה של ממאירות, סוכרת, או מחלת עורקים קרדיווסקולארית ויתר לחץ דם.

 

לאורך חציון מעקב של 11.4 שנים, 5,079 חולים פיתחו דמנציה ו-10,053 פיתחו אירוע מוחי. הקשר בין צריכת קפה ותה ובין אירוע מוחי ודמנציה היה לא-ליניארי, כאשר צריכה של 2-3 כוסות קפה ביום וצריכה של 3-5 כוסות תה ביום, או צריכה משולבת של 4-6 כוסות קפה/תה ביום, לוו בסיכון הנמוך ביותר להיארעות אירוע מוחי ודמנציה.

 

בהשוואה לאלו שלא שתו תה וקפה, שתייה של 2-3 כוסות קפה ושל 2-3 כוסות תה ביום לוותה בירידה של 32% בסיכון לאירוע מוחי ובירידה של 28% בסיכון לדמנציה. יתרה מזאת, צריכה משולבת של קפה ותה לווה בסיכון נמוך יותר לאירוע מוחי איסכמי ודמנציה וסקולארית.

 

בנוסף, השילוב של צריכת קפה ותה לווה בסיכון נמוך יותר לדמנציה לאחר אירוע מוחי, כאשר הסיכון הנמוך ביותר לדמנציה לאחר אירוע מוחי תועד עם צריכה יומית של 3-6 כוסות קפה ותה (יחס סיכון של 0.52, רווח בר-סמך 95% של 0.32-0.83).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי צריכת קפה ותה בנפרד, או ביחד, לוותה בסיכון מופחת לאירוע מוחי ודמנציה. צריכה של קפה בלבד או בשילוב עם תה לוותה בסיכון נמוך יותר לדמנציה לאחר אירוע מוחי.

 

PLoS One, Nov 16, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני