חדשות

מבוגרים עם סוכרת לאחר ניתוח בריאטרי בסיכון מופחת לסיבוכי COVID-19 (מתוך Obesity)

26/11/2021

 

בקרב מבוגרים עם סוכרת מסוג 2 והיסטוריה של ניתוח בריאטרי בשל השמנת-יתר תועד סיכון מופחת להידרש להנשמה מלאכותית או לתמותה לאחר אשפוז עקב COVID-19, בהשוואה לחולים ללא היסטוריה של ניתוח בריאטרי, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Obesity.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של היסטוריה של ניתוח בריאטרי ומטבולי על התוצאות הקליניות בחולים עם סוכרת מסוג 2 והשמנה חמורה, אשר אושפזו בשל COVID-19.

 

החוקרים השלימו ניתוח פוסט-הוק של נתונים ממחקר CORONADO: חולים עם סוכרת מסוג 2 והיסטוריה של ניתוח בריאטרי הותאמו לפי גיל ומדד מסת גוף לחולים ללא היסטוריה של ניתוח בריאטרי. התוצא העיקרי המשולב כלל הנשמה מלאכותית ו/או תמותה בתוך 7-28 ימים מהאשפוז.

 

מבין 2,398 משתתפים במחקר CORONADO, ב-20 חולים תועדה היסטוריה של ניתוח בריאטרי. לאחר התאמה למדד מסת הגוף בעת הניתוח הבריאטרי ולאחר תקנון למשך סוכרת, שיעורי הנשמה מלאכותית או תמותה היו נמוכים יותר בתוך 7 ימים (3 לעומת 17 מקרים; יחס סיכויים של 0.15, p=0.03) ו-28 ימים   (3 לעומת 19 מקרים; יחס סיכויים של 0.11, p=0.02) בחולים עם היסטוריה של ניתוח בריאטרי (16חולים) לעומת ביקורות (44 חולים). לא תועדו הבדלים בשיעורי הנשמה מלאכותית או תמותה בין חולים עם היסטוריה של ניתוח בריאטרי וביקורות, לאחר תקנון למדד מסת גוף בעת הקבלה לאשפוז.

 

ממצאי המחקר מעידים כי הפרוגנוזה של COVID-19 עשויה להיות טובה יותר קרב חולים עם סוכרת והיסטוריה של ניתוח בריאטרי, בהשוואה לאלו ללא היסטוריה של התערבות ניתוחית דומה.

 

Obesity 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני