חדשות

הנחיות עדכניות לטיפול באסתמה מטעם NHLBI (מתוך Journal of Allergy and Clinical Immunology)

08/12/2020

 

הנחיות חדשות מטעם ה-National Heart, Lung, and Blood Institute לטיפול באסתמה כוללות המלצות בנוגע לטיפול SMART (Single Maintenance and Reliever Therapy) ותכשירים ממשפחת LAMA (Long-Acting Muscarinic Antagonists).

 

כפי שנהוג זה זמן רב, הבסיס לטיפול התרופתי הינו גישה הדרגתית, עם מתן משאפי סטרואידים לפי הצורך.

 

בחולים בגילאי 12 שנים ומעלה עם אסתמה עיקשת קלה, מומלץ טיפול לפי הצורך במשאפי סטרואידים קצרי-טווח ומרחיבי סמפונות, במקום טיפול יומי, וקורס קצר של משאפי סטרואידים ישמש בשילוב עם טיפול לפי הצורך במשאפי SABA (Short-Acting Beta-Agonist) בילדים מתחת לגיל 4 עם צפצופים חוזרים משנית לזיהומים בדרכי הנשימה.

 

טיפול SMART, הכולל קורטיקוסטרואידים ו-Formoterol, ישמש כטיפול יומי ולפי הצורך בחולים עם אסתמה עיקשת בדרגה בינונית, בגילאי 4 שנים ומעלה.

 

בחולים שאינם יכולים לקבל טיפול ב-LABA (Long Acting Beta Agonist), או כאשר האסתמה אינה נשלטת עם טיפול בסטרואידים ו-LABA, מומלץ תוספת טיפול ב-LAMA.

 

ביחד עם ההמלצות אודות טיפול לאסתמה אלרגית, תרמופלסטיה ברונכיאלית ובדיקות FeNO (Fractional Exhaled Nitric Oxide), ההנחיות הנוכחיות מהוות את העדכון הראשון של המלצות הארגון משנת 2007.

 

בהנחיות החדשות, בדיקת FeNO מומלצת גם כתוספת לאבחנה וטיפול באסתמה, אך אינה מומלצת לבדה כאמצעי לניטור חומרת המחלה. עם זאת, אין נתונים אודות ספי FeNO להנחיית התאמות בטיפול. בנוסף, התוצאות עלולות להיות גבוהות או נמוכות באופן שגוי בתלות בשאלה אם החולים צרכו לאחרונה מאכלים מסוימים או סובלים ממצבים מסוימים, דוגמת השמנה. עוד נדרש ציוד מיוחד וביקורים ארוכים, כך שקשה ליישם זאת בתנאי רפואה ראשונית.

 

ההנחיות אינן ממליצות על תרמופלסטיה ברונכיאלית, פרוצדורה אמבולטורית להפחתת שרירים הקשורים עם כיווץ דרכי האוויר בחולי אסתמה, פרט לנסיבות מיוחדות כמו במסגרת מחקר.

 

הערכת חשיפה לאלרגנים עדיין מומלצת לכלל החולים עם אסתמה. עם זאת, בחולים עם אסתמה ללא אלרגיות או תסמינים בעת חשיפה לאלרגנים אין מקום להתערבות ספציפית בכיוון זה. בחולים עם אלרגיות או תסמינים בעקבות חשיפה, ההנחיות ממליצות על גישה משולבת, במקום התערבות יחידה, אם כי התועלת של חלק גדול מהאמצעים בשימוש היא עדיין קטנה.

 

לבסוף, בחולים בגילאי 5 שנים ומעלה עם אסתמה אלרגית קלה-עד-מתונה מומלץ השלמת זריקות אלרגיה ביחד עם טיפול תרופתי סטנדרטי, אך אימונותרפיה פומית אינה מומלצת בהנחיות העדכניות.

 

המומחים מציינים כי הפנוטיפ של אסתמה לא-אלרגית אינו זוכה לתשומת לב רבה, ככל הנראה בשל מיעוט המחקרים הקליניים בנוגע לגישות הטיפול הספציפיות באוכלוסיות חולים אלו.

 

Journal of Allergy and Clinical Immunology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני