חדשות

האם טיפול במשאפי סטרואידים עשוי להפחית את הסיכון לאשפוז בחולים עם COVID-19? (מתוך medRxiv)

15/02/2021

 

מתן טיפול ב-Budesonide בשיאוף, תכשיר סטרואידים המשמש לטיפול באסתמה, הפחית באופן דרמטי את הצורך באשפוז בחולים עם זיהום בנגיף הקורונה בתוך שבוע מהופעת התסמינים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מבריטניה שפורסמו באתר medRxiv וטרם עברו סיקור עמיתים.

 

החוקרים שיערו כי שימוש נרחב במשאפי סטרואידים עשוי לשמש כטיפול יעיל כנגד COVID-19 בשלב מוקדם של המחלה הזיהומית. הם השלימו מחקר אקראי, בתווית-פתוחה, להערכת הטיפול במשאף Budesonide, אל מול טיפול סטנדרטי, שניתנו למבוגרים בתוך שבעה ימים מהופעת תסמינים קלים על-רקע זיהום בנגיף קורונה. התוצא העיקרי היה ביקור רפואי דחוף בשל הזיהום הנגיפי, הערכה בחדר מיון או אשפוז בבית חולים.

 

המחקר הופסק בשלב מוקדם לאחר שועדת המעקב קבעה כי תוצאי המחקר לא צפויים להשתנות עם המשך גיוס חולים למחקר.

 

מדגם המחקר כלל 146 חולים אשר חולקו באקראי לאחת משתי הקבוצות. באוכלוסיה לפי-פרוטוקול (139 חולים), התוצא העיקרי תועד ב-10 משתתפים בקבוצת הטיפול הסטנדרטי, השוואה לחולה אחד שקיבל את הטיפול במשאף Budesonide (P=0.004). המספר הנדרש לטיפול במשאף Budesonide להפחתת הידרדרות COVID-19 עמד על 8 חולים. משך הזמן עד להתאוששות קלינית היה קצר ביממה בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הטיפול הסטנדרטי (חציון של 7 ימים לעומת 8 ימים, בהתאמה, p=0.007).

 

עוד עולה מהנתונים כי שיעור הימים עם חום ושיעור המשתתפים עם חום במשך לפחות יממה היה נמוך יותר בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הטיפול הסטנדרטי. שיעור החולים עם תסמינים ממושכים לאחר 14 ימים ולאחר 28 ימים היה קטן יותר בקרב אלו שטופלו במשאף Budesonide, בהשוואה לאלו בקבוצת הטיפול הסטנדרטי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מתן מוקדם של משאף Budesonide הפחית את הסיכוי לצורך בטיפול רפואי דחוף וקיצר את משך הזמן עד להתאוששות כאשר ניתן לחולים בשלב מוקדם של מחלה קלה על-רקע נגיף הקורונה.

 

מתוך medRxiv

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני