חדשות

אלרגיה לפוליאתילן גליקול הייתה הסיבה לאחד ממקרי האנפילקסיס הקשורים לחיסון של פייזר (Clinical & Experimental Allergy)

18/04/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

אלרגיה לא מאובחנת לפוליאתילן גליקול הייתה הגורם ללפחות אחד ממקרי האנפילקסיס הקשים לאחר החיסון לקורונה מבוסס ה-mRNA של פייזר, כך עולה מ-case study שפורסם ב- Clinical & Experimental Allergy.

בדיקת אלרגיה עורית של אישה שפיתחה תגובה אנפילקטית קשה לחיסון פייזר/BioNTech העלתה כי הגורם לתגובה היה אלרגיה לפוליאתילן גליקול (PEG). "אנשים עם אלרגיה ל-PEG צריכים להימנע מלקבל את חיסוני הקורונה המכילים PEG, כמו החיסונים של פייזר ומודרנה", אמר מחבר הדו"ח. הוא הוסיף כי אנשים עם אלרגיה ל-PEG "לרוב בעלי היסטוריה של אנפילקסיס לתרופות רבות שאינן קשורות אחת לשנייה המכילות PEG ולכן עשויה להיות לא מאובחנת. עם זאת, אנשים עם היסטוריה של אנפילקסיס הקשור במזון, חיסונים אחרים (ללא PEG) או עקיצות חרקים אינם נמצאים בסיכון".

מחבר הדו"ח הוסיף כי "אין נתונים על האפידמיולוגיה של אלרגיה ל-PEG, אך במרכזי אלרגיה גדולים יש בדרך כלל רק מס' מועט של מקרים. זהו המקרה הראשון (של תגובה לחיסון הקשורה ל-PEG) שזוהה ברחבי העולם, ולכן למעט במקרים של היסטוריה של אנפילקסיס לסוגים רבים של תרופות, אין צורך במניעה מלהתחסן".

המקרה שפורסם היה של אישה בת 52 שסבלה מהיצרות של הגרון, שיעול ואז אובדן הכרה לאחר קבלת החיסון של פייזר. רמת הסטורציה שלה ירדה ל-85% והיא סבלה מירידה משמעותית בלחץ הדם. היא טופלה בשתי מנות אדרנלין תוך שרירי, הידרוקורטיזון תוך ורידי וכלורפנירמין יחד עם נוזלים וחמצן. בעברה היה לה מספר תגובות אלרגיות למוצרים שונים, וכן היא פיתחה בעבר אנפילקסיס לאחר מתן תרופה.

"חשוב לזכור שכל החיסונים עלולים לגרום לתגובות אלרגיות" ציין ד"ר אנדריי פטרוב, פרופסור חבר לרפואה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת פיטסבורג ומנהל מחלקת האלרגיה ב-UPMC. "בסופו של דבר, סביר להניח כי ההנחיות לא ישתנו עקב דו"ח זה. המלצות ה-CDC גורסות כי חולה עם היסטוריה של אלרגיה ל-PEG, במיוחד תגובה אנפילקטית, אינו צריך לקבל חיסון מבוסס mRNA. עם זאת, הם יכולים לקבל חיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון המיוצר ללא PEG".

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני