חדשות

דרמטיטיס אטופית חמורה מלווה בשכיחות מוגברת של דיכאון והתנהגות מופנמת בילדים (JAMA Dermatol)

12/09/2021

 

דרמטיטיס אטופית (Atopic Dermatitis) חמורה מלווה בשכיחות מוגברת של דיכאון והתנהגות מופנמת בילדות ובגיל ההתבגרות, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Dermatology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי דרמטיטיס אטופית הינה מחלת העור הדלקתית הנפוצה ביותר ושכיחותה ברחבי העולם נעה בין 15% עד 20 מהילדים ו-10% מהמבוגרים. מחקרים קודמים זיהו שכיחות מוגברת של מספר מחלות אחרות בחולים אלו, כולל עדויות הקושרות בין דרמטיטיס אטופית ובין שכיחות מוגברת של חרדה, דיכאון ואובדנות.

 

עם זאת, מרבית המחקרים התמקדו בהשפעה של מחלות רקע אלו במבוגרים, למרות שהמחלה העורית מופיעה לרוב בילדות.

 

כעת השלימו החוקרים מחקר מבוסס-אוכלוסיה שכלל 11,181 ילדים מהלידה עד גיל 10 שנים, אשר נכללו במאגר U.K. Avon Longitudinal Study of Parents and Children.

 

הילדים דיווחו על תסמיני דיכאון על-פי שאלוני Short Moods and Feelings Questionnaire בגילאי 10-18 שנים, בעוד שהתנהגות מופנמת נקבעה על-פי דיווח אימהי בשאלון Strength and Difficulties Questionnaire בגילאי 4-16 שנים.

 

החוקרים מדווחים כי הממצאים הצביעו על קשר בין דרמטיטיס אטופית חמורה ובין תסמיני דיכאון (יחס סיכויים מתוקן של 2.38, רווח בר-סמך 95% של 1.21-4.72) וכן תסמינים פנימיים, כולל תסמינים סומאטיים כמו כאבי ראש או בטן, תסמינים קוגניטיביים כמו דאגה, עצבות ופחדים, וכן סימני הערכה עצמית ירודה (יחס סיכויים מתוקן של 1.9, רווח בר-סמך 95% של 1.14-3.16).

 

מהנתונים עולה כי דרמטיטיס אטופית בדרגה קלה או מתונה לא לוותה בסיכון מוגבר לדיכאון, אך נרשמה עליה שח 29-84% בסיכון להתנהגות מופנמת החל מגיל 4 שנים.

 

עוד זוהה קשר בין דרמטיטיס אטופית ובין איכות שינה, אם כי לא היה קשר בין משך השינה ובין התנהגות מופנמת.

 

החוקרים כותבים כי לממצאי המחקר חשיבות רבה מאחר והתנהגות מופנמת ודיכאון בילדות מלווים בשכיחות מוגברת של דיכאון וחרדה בבגרות, כמו גם הפרעות פסיכיאטריות אחרות ומצב בריאותי ירוד באופן כללי.

 

JAMA Dermatol. 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני