חדשות

הנחיות מטעם ASCO/ASH בנושא טיפול תרופתי לאנמיה בחולי סרטן (J Clin Oncol)

20/04/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מתפרסמות הנחיות חדשות מטעם ASCO/ASH (American Society of Clinical Oncology/American Society of Hematology) בנושא הטיפול במצבי אנמיה על-רקע טיפול כימותרפי.

 

בהנחיות מסבירים המומחים כי בחולים בהם הטיפול לממאירות אינו ניתן למטרת ריפוי ניתן לבחור בתכשירי ESA (Erythropoiesis Stimulating Agents) להעלאת ריכוז המוגלובין בדם אל 10 מ"ג/ד"ל ומעלה.  אפשרות נוספת בחולים אלו הינה מתן עירוי כדוריות דם אדומות.

 

המומחים מזהירים כי פרט לחולים נבחרים עם תסמונות מיאלודיספלסטיות, אין להציע תכשירי ESA לחולים עם אנמיה שאינה על-רקע טיפול כימותרפי. פאנל המומחים קבע כי התכשיר הביוסימילאר המאושר הראשון של Epoetin Alfa דומה לתכשירי ESA הזמינים כבר לשימוש.

 

פאנל המומחים סקר את הנתונים העדכניים בספרות הרפואית משנת 2010 והתייחסו למספר סוגיות קליניות בכל הנוגע לשימוש בתכשירי ESA בחולי סרטן. להלן עיקרי ההמלצות של המומחים:

 

·       להפחתת הצורך בעירוי, רופאים עשויים להציע תכשירי ESA לחולים עם אנמיה על-רקע טיפול כימותרפי (המוגלובין מתחת ל-10 מ"ג/ד"ל) ואלו המקבלים טיפול לסרטן שאינו במטרת ריפוי; עירוי כדוריות דם אדומות הינה אפשרות במקרים אלו, בתלות בחומרת אנמיה ונסיבות אחרות.

·       אין להציע תכשירי ESA לחולים המקבלים טיפול לסרטן במטרת ריפוי או למרבית החולים עם אנמיה שאינה על-רקע טיפול כימותרפי.

·       ניתן להציע תכשירי ESA לחולים עם תסמונות מיאלודיספלסטיות בסיכון נמוך עם רמות אריתרופויאטין בדם של עד 500 יחידות בינלאומיות/ליטר.

·       בחולים עם מיאלומה, לימפומה שאינה הודג'קין, או לויקמיה לימפוציטית כרונית, יש לעקוב אחר התגובה לטיפול לממאירות לפני ששוקלים מתן תכשירי ESA.

·       בכל הנוגע ליעילות ובטיחות, המומחים קובעים כי אין הבדל בין Epoetin Alfa, Epoetin Beta, Darbepoetin ותכשיר ביוסימילאר של Epoetin Alfa.

·       על רופאים לשקול את הסיכון לתרומבואמבוליזם עם תכשירי ESA ולנקוט משנה זהירות ולהפעיל שיקול דעת קליני כאשר שוקלים מתן אחד התכשירים.

·       בעת מתן תכשירי ESA יש לכוון לריכוז המוגלובין הנמוך ביותר למניעת או הפחתת הצורך בעירוי כדוריות דם אדומות.

·       תוספי ברזל עשויים לשפר את התגובה של המוגלובין ולהפחית את הצורך בעירויים בחולים המטופלים בתכשירי ESA.

 

 

המלצות אחרות נוגעות למינון, שינויי מינון, בדיקות אבחנתיות ובדיקות לפני-טיפול.

 

J Clin Oncol 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני