חדשות

אימון גופני עשוי להביא לשיפור במערכת כלי הדם הקטנים בשריר שלד בחולים עם אנמיה חרמשית (Blood)

23/12/2019

 

שמונה שבועות של אימון גופני לשיפור הסיבולת עשוי להביא לשיפור מערכת כלי הדם הקטנים בשריר שד במבוגרים עם אנמיה חרמשית, כך מדווחים חוקרים מצרפת במאמר שפורסם בכתב העת Blood.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אנמיה חרמשית הינה מחלה גנטית המובילה לשני ביטויים קליניים עיקריים: אנמיה המוליטית כרונית חמורה ומשבר הנובע מחסימת כלי דם. מחלה זו מלווה גם ברימדולינג משמעותי של כלי הדם הקטנים של השריר. במחקר הנוכחי הם ביקשו לבחון את ההשפעה החיובית של אימוני סיבולת על מערכת כלי הדם הקטנים בשריר השלד של חולים עם אנמיה חרמשית.

 

לפני ואחרי השתתפות בתכנית אימון גופני אינקרמנטלית הושלמה ביופסיה של שריר ה-Vastus Lateralis. מבין 40 המשתתפים עם אנמיה חרמשית שחולקו באקראי, נתונים מלאים היו זמינים עבור 32 חולים.

 

קבוצת האימון (15 חולים) הקפידה על תכנית אימון גופני לשיפור הסיבולת, בעוד שבקבוצת הביקורת (17 חולים) המשיכו החולים באורח חיים רגיל. האימונים כללו שלושה מפגשים שבועיים של רכיבה על אופני כושר, לאורך שמונה שבועות.

 

ההערכות ההיסטולוגיות מדגישות את ההשפעה החיובית של האימונים על כלי הדם הקטנים בחולים עם אנמיה חרמשית, בהשוואה לביקורות שלא עסקו באימון גופני דומה, כולל עליה בצפיפות קפילרות, מספר קפילרות סביב סיב שריר ושטח הפנים התפקודי. מנגד, לא תועדו הבדלים בין הקבוצות במורפולוגיה של הקפילרות.

 

עוד מדווחים החוקרים כי בקבוצת אימוני סיבולת בעצימות מתונה תועד שיפור ברשת קפילרות השריר ונסיגה חלקית בפגמים בכלי הדם הקטנים המופיעים לעיתים קרובות בשריר-שלד של חולים עם אנמיה חרמשית.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת ההשפעות של התערבויות דומות על סמנים שנקשרו עם מגוון סיבוכים אקוטיים וכרוניים.

 

Blood 2019

 

לידיעה במדסקייפ  

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני