חדשות

בטיחות ויעילות טיפול ב-Ferric Carboxymaltose בחולים יציבים עם אנמיה חמורה על-רקע חסר ברזל בחדר מיון (Intern Emerg Med)

07/02/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Internal and Emergency Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי מתן Ferric Carboxymaltose (FCM) בחדר מיון לחולים יציבים המודינאמית עם אנמיה חמורה על-רקע חסר ברזל הינה גישה בטוחה ויעילה, המובילה להעלאה מהירה של ריכוז המוגלובין ומפחיתה את היקף מתן מנות דם ואשפוזים לבית החולים.

 

המלצות ה-Choosing Wisely קובעות כי אין מקום למתן עירוי דם במקרים של חסר ברזל בהעדר אי-יציבות המודינאמית. עם זאת,קיימת הטרוגניות רבה בכל הנוגע לטיפול באנמיה על-רקע חסר ברזל בחדר מיון וחולים לעיתים קרובות מקבלים יותר מדי עירויים. מתן תוך-ורידי של ברזל הינו גישה יעילה לתיקון אנמיה ותכשירים חדשים, כולל FCM, מאפשרים מתן מינונים גבוהים יותר עם אימונוגניות נמוכה.

 

במסגרת המחקר הרטרוספקטיבי הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את הטיפול בחולים יציבים המודינאמית בגילאי 18-55 שנים עם אנמיה חמורה על-רקע חסר ברזל (המוגלובין נמוך מ-8 גרם/ד"ל), אשר פנו לחדרי מיון בין ינואר 2014 ועד יולי 2018. הם ערכו השוואה בין חולים שקיבלו FCM ואלו שלא קיבלו טיפול זה ובחנו את היעילות והבטיחות של FCM לאורך המעקב.

 

מדגם המחקר כלל 71 משתתפים שענו על קריטריוני המחקר, מהם 48 לא קיבלו FCM ו-23 קיבלו FCM. ריכוז המוגלובין הממוצע בעת האשפוז עמד על 6.6 גרם/ד"ל, כאשר 40% מהחולים שלא קיבלו FCM קיבלו מנת דם, כמו גם 13% מאלו להם ניתן FCM (p=0.02). בתוך שבועיים, ריכוז המוגלובין עליה ב-2.8 גרם/ד"ל בקבוצת ההתערבות. החוקרים אספו נתוני מעקב אודות 16 חולים לאחר 52 שבועות עם עדות לעליה של 5.3 גרם המוגלובין, בממוצע.

 

ממצאי המחקר מעידים כי מתן FCM בחדר מיון לחולים יציבים המודינאמית מלווה במתן מנות דם בהיקף קטן יותר, כמו גם הפחתת אשפוזים בבית החולים. יתרה מזאת, גישה זו הייתה בטוחה ויעילה להעלאה מהירה של ריכוז המוגלובין לאחר השחרור מבית החולים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע המלצות לטיפול באנמיה על-רקע חסר ברזל בחדרי מיון ולזהות סף למתן עירוי לחולים שאינם מאושפזים.

 

Intern Emerg Med. 2019

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני