חדשות

אנמיה חדשה עשויה להעיד על מחלת קרוהן (PLoS One)

14/09/2020

 

בחולים עם הופעה חדשה של אנמיה תועד סיכון מוגבר להתפתחות מחלת קרוהן, אך לא קוליטיס כיבית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מדרום-קוריאה שפורסמו בכתב העת PLoS One.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אנמיה הינה ביטוי נפוץ של מחלת מעי דלקתית, אך עדיין לא ברור אם קיים קשר בין אנמיה ובין התפתחות מחלת מעי דלקתית. כעת בחנו החוקרים את הסיכון להתפתחות מחלת מעי דלקתית בחולים עם אנמיה, והם סיווגו את הנתונים לפי ריכוזי המוגלובין.

 

החוקרים השלימו מחקר מבוסס-אוכלוסיה, אשר התבסס על מאגר National Healthcare Insurance Service בדרום קוריאה. הם כללו במחקר למעלה מ-9.9 מיליון משתתפים בגילאי 20 שנים ומעלה, אשר לקחו לחלק בתכנית סקר בריאות ארצית בשנת 2009.

 

אנמיה הוגדרה בנוכחות ריכוז המוגלובין נמוך מ-13 גרם/ד"ל בגברים ונמוך מ-12 גרם/ד"ל בנשים. החוקרים השוו את שיעורי אבחנה חדשה של מחלת מעי דלקתית בחולים עם אנמיה, לעומת אלו ללא אנמיה.

 

במהלך מעקב ממוצע של 7.3 שנים, שיעורי היארעות מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית בחולים עם אנמיה עמדו על 2.89 מקרים ל-100,000 שנות-אדם ו-6.88 מקרים ל-100,000 שנות-אדם, בהתאמה . הסיכון למחלת קרוהן היה גבוה יותר משמעותית בחולים עם אנמיה, בהשוואה לאלו ללא אנמיה (יחס סיכון מתוקן של 2.084, רווח בר-סמך 95% של 1.769-2.455). הסיכון להתפתחות מחלת קרוהן היה קשור בקשר שלילי עם ריכוז המוגלובין.

 

החוקרים זיהו קשר בצורת J בין גיל החולים ובין הסיכון להתפתחות מחלת קרוהן באלו עם אנמיה.הסיכון למחלת קרוהן בגברים עם אנמיה היה גבוה יותר משמעותית מהסיכון בנשים עם אנמיה (יחס סיכון מתוקן של 1.432 לעומת 1.240, בהתאמה).

 

מנגד, לא תועדו הבדלים מובהקים סטטיסטית בסיכון להתפתחות קוליטיס כיבית בין חולים עם אנמיה ואלו ללא אנמיה.

 

ממצאי המחקר מציעים כי אנמיה עשויה לשמש כסמן מבטיח לזיהוי מוקדם של מחלת קרוהן.

 

PLoS One 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני